Obecnie coraz większą popularnością cieszą się domowe kosmetyki, które można szybko i wygodnie wykonać z dostępnych w domu produktów spożywczych. Oprócz tego, że zwykle są niedrogie to domowe kosmetyki, potrafią być naprawdę skuteczne i uniwersalne.
Jednym z może nieco mniej popularnych, choć stopniowo zyskującym na uwadze rozwiązaniem jest z pewnością maseczka z siemienia lnianego. Niesie ona wiele korzyści dla zdrowia, które warto już dzisiaj poznać i wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Jak zrobić domową maseczkę z siemienia lnianego? Co koniecznie warto o niej wiedzieć?
Co warto wiedzieć o maseczce z siemienia lnianego?
W siemieniu lnianym można znaleźć wiele cennych substancji odżywczych. Wyróżnia się ono przede wszystkim wysoką zawartością, łatwo przyswajalnego błonnika. Jest również bogate w kwasy tłuszczowe omega. Można w nim znaleźć też witaminy – szczególnie witaminy z grupy B oraz witaminę C i E. Ponadto siemię lniane zawiera minerały – można do nich zaliczyć na przykład fosfor, magnez, żelazo, selen, cynk, miedź, sód, potas czy wapń. Zawarta w nasionach cholina wykazuje działanie łagodzące, dzięki czemu doskonale sprawdza się na podrażnioną skórę. To jednak nie wszystko, ponieważ siemię lniane ma również działanie przeciwzapalne – odpowiedzialny jest za nie przede wszystkim kwas foliowy.
Dzięki temu siemię lniane wykazuje wiele korzystnych wartości zdrowotnych, dlatego z całą pewnością warto wprowadzić je do codziennej diety. Niemniej cenne witaminy i minerały mogą mieć również pozytywny wpływ na skórę i włosy. W tym celu, aby móc w pełni wykorzystać jego właściwości wystarczy w kilka minut przygotować maseczkę z siemienia lnianego i stosować ją według własnego uznania.
Kto i do czego może stosować maseczkę z siemienia lnianego?
Maseczka z siemienia lnianego nadaje się dla każdego. Sprawdza się przy każdym typie cery oraz dla każdego rodzaju włosów. W jakim celu stosuje się maseczkę z siemienia lnianego?
- Na cerę – maseczka z siemienia lnianego ma przede wszystkim właściwości silnie nawilżające oraz odżywcze, dlatego sprawdza się dla osób z cerą suchą. Może być wykorzystywana również przez osoby z przebarwieniami oraz bliznami po przebytym trądziku – doskonale wygląda nierówną fakturę skóry. Maseczka może przynieść również ukojenie dla osób cerą trądzikową ze skłonnością do pojawiania się stanów zapalnych – witaminy i minerały wyciszają rany, przyśpieszają ich gojenie, a co więcej, sprzyjają regeneracji naskórka, uważa się, że regulują również produkcję sebum, dlatego sprawdzają się w profilaktyce trądziku.
- Na włosy – siemię lniane przywraca zdrowy wygląd włosów, nawilża je oraz głęboko odżywia. Poprawia ogólną ich kondycję oraz znacznie przyśpiesza wzrost. Ma również pozytywny wpływ na skórę głowy – nawilża ją, zapobiega łupieżowi oraz nadmiernemu przetłuszczaniu się i wycisza wszelkie podrażnienia czy stany zapalne. Maseczka z siemienia lnianego sprawia, że włosy odzyskują naturalny blask, są miękkie i jedwabiste w dotyku i delikatne.
Jak samodzielnie wykonać maseczkę z siemienia lnianego?
Samodzielne wykonanie maseczki z siemienia lnianego nie jest ani trudne, ani drogie. Do jej sporządzenia wystarczy woda oraz nasiona, które można kupić w większości sklepów spożywczych za nie więcej niż 10 złotych. Jak zrobić maseczkę? Przygotowane wcześniej nasiona – około 4 łyżek, wystarczy zalać połową szklanki gorącej wody. Po 15 minutach można przelać całość przez sitko, aby otrzymać nieco żelową konsystencję, lekko kremowego płynu – to gotowa maseczka, którą można nałożyć zarówno na twarz, jak i na włosy. Inną metodą jest zalanie nasion zimną wodą i podgrzewanie całości na niewielkim ogniu. Do tak przygotowanej maseczki można dodać dowolne składniki – na przykład miód, a następnie nałożyć ją na twarz lub włosy i po upływie 15-20 minut spłukać letnią wodą.