Kilka sposobów na kupno tańszego mieszkania

W trakcie poszukiwań najczęściej skupiamy swoją uwagę na ofertach, które znajdujemy w wyszukiwarkach specjalizujących się w sprzedaży lokali zarówno nowych, jak i z drugiej ręki. Rozglądamy się za czterema kątami zlokalizowanymi najczęściej blisko centrum miasta lub z dobrym dojazdem do najważniejszych punktów jak szkoła, uczelnia czy praca.

 

Jeśli już decydujemy się na konkretne mieszkanie, jesteśmy w stanie wydać na niego dużą kwotę pieniędzy. Czy jest to jedyna droga do osiągnięcia celu jakim jest własne mieszkanie? W poprzednich latach istniała możliwość wzięcia udziału w programie Mieszkanie dla Młodych, jednak budżet w roku 2016 został wyczerpany już w połowie roku 2015. Czy czekać na pojawienie się nowej puli na rok 2017, czy pospieszyć się z decyzją i na własną rękę znaleźć wymarzone mieszkanie? Innym rozwiązaniem może być zakup lokalu za gotówkę. Jest to rozwiązanie jedynie dla nielicznych, ponieważ nie każdy posiada tak wysokie środki na koncie, by mógł z nich skorzystać w dowolnej chwili.

Jak kupić mieszkanie taniej?

Jak działa system kupna mieszkań? Deweloperzy coraz częściej umieszczają informację o dniach otwartych lub okazjach. Z ofertami mieszkań można również zapoznać się na organizowanych targach, na których możemy porównać ceny mieszkań i ofert. Zazwyczaj są to oferty ograniczone czasowo, a zakres zniżek zazwyczaj nie przekracza 20% względem cen rynkowych. Aby z niej skorzystać, trzeba być wcześniej przygotowanym, aby podjąć szybką decyzje, co za tym idzie – szybką wypłatę pieniędzy. Na takie oferty jest dużo chętnych, więc trzeba decydować się naprawdę szybko. Mieszkanie na obrzeżach jest według wielu osób zaprzeczeniem dogodnej lokalizacji. Czy to prawda? Patrząc na stolicę dojazd samochodem z jednego końca miasta na drugi, może zająć nawet 2 godziny, natomiast metrem 40 minut. Co ciekawe, z Pruszkowa znajdującego się kilka kilometrów od Centrum Warszawy, do Śródmieścia można dojechać nawet w 20 minut! Prawdą jest, że porównując kwoty za metr w Centrum a nowymi mieszkaniami na Mokotowie okazuje się, że ceny różnią się nawet o kilka tysięcy za metr kwadratowy. Z kolei deweloperzy w sąsiednich miastach oferują o wiele tańsze mieszkania. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się również oferta mieszkań na poddaszu wymagającym adaptacji.

Gdzie są najtańsze mieszkania?

Również w kamieniach możemy znaleźć propozycje mieszkania na poddaszu, jednak niska cena jest ściśle powiązana z tym, że prawdopodobnie trzeba będzie stopniowo inwestować w remont przestrzeni, by zaadaptować je do pełni jego użytkowej formy. Przykładem może być Wrocław, gdzie można znaleźć oferty w przedziale 2,5 do 3,5 tys. za metr kwadratowy, gdy taki sam metraż mieszkania na pierwszym piętrze w tym rejonie może sięgać nawet do 10 tys. za metr kwadratowy.

Istnieją jeszcze alternatywne możliwości jak wykup mieszkania od gminy czy nawet nadleśnictwa. Są to rozwiązania dla wytrwałych ponieważ wiążą się one z dodatkowymi komplikacjami prawnymi czy też po prostu z walorami estetycznymi.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Ronson Development

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *