Piękna, słoneczna pogoda zachęca do spędzania wolnego czasu w ogrodzie. Pamiętać należy jednak, że nadmierne nasłonecznienie może być uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Warto zadbać o chociażby mały kawałek cienia w swoim ogrodzie lub na tarasie. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup parasola ogrodowego, który zapewni cień w wybranym miejscu.
Kupujemy parasol ogrodowy — Jaki parasol ogrodowy wybrać?
Obecnie w sklepach oferujących artykuły do wyposażenia ogrodów i tarasów znajdziemy duży wybór parasoli ogrodowych. Parasole są jednym z akcesoriów ogrodowych, które są niezbędne, kiedy światło słoneczne staje się intensywniejsze. Podstawowym zadaniem, które mają spełniać, jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, niekiedy jednak stanowią też osłonę przed deszczem. Kiedy nasze miejsce wypoczynku bądź ogrodowy komplet jadalniany znajdują się w pobliżu drzew, parasole ochronią również przed opadającymi liśćmi i owadami.
Naturalny cień w ogrodzie zapewniają drzewa, niekiedy jednak, szczególnie w młodych ogrodach, kiedy korony drzew są małe, cień trzeba stworzyć samemu. Osłonięte miejsce koniecznie trzeba zapewnić przebywającym w ogrodzie dzieciom oraz osobom starszym. Wybór parasola ogrodowego należy przemyśleć i wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Jak dobrze wybrać parasol ogrodowy?
Wielkość parasola ogrodowego
Ważne, aby parasol ogrodowy dopasować odpowiednio do powierzchni, na której będzie on ustawiony. Do mniejszych miejsc, takich jak np. balkon odpowiedni będzie mały, składany parasol. Na taras przydomowy i do ogrodu, w celu zacienienia np. zestawu mebli ogrodowych przyda się dużo większy, mocniejszy model parasola. Małe parasole doskonale nadadzą się również dla osób, które lubią zmieniać miejsce wypoczynku w ogrodzie. Lekkie i łatwe do składania parasole można przenieść wówczas w dowolne miejsce w zależności od potrzeby.
Rodzaj parasola ogrodowego
Parasole różnią się nie tylko wielkością czaszy, ale również rodzajem. Dostępne są parasole ze środkowo umieszczoną nogą na wzór klasycznej parasolki, a także parasole z nogą boczną i o konstrukcji łamanej. Parasole, w których noga znajduje się z boku czaszy, zapewniają możliwość wykorzystania całego zacienienia. Dodatkowo przeważnie mają możliwość obrotu o 360 stopni. Parasole z nogą pośrodku czaszy, ograniczają natomiast powierzchnię zacienienia. Występująca na środku noga mocowana do podstawy zajmuje cenne miejsce, a meble trzeba wówczas ustawiać naokoło trzonka. Rozwiązaniem jednak dla tego typu parasoli ogrodowych jest wykorzystanie kompletów ogrodowych z wyciętym np. w stole otworem. Wówczas nie tracimy zacienionego miejsca, które zapewnia nam parasol.
Bardzo wygodnymi parasolami ogrodowymi są parasole o konstrukcji łamanej. Bardzo praktyczne i nowoczesne. Te posiadające w trzonie przegub parasole można nachylać według własnego uznania. Regulacja nachylenia czaszy pozwala na ustawianie parasola zgodnie z wędrówką słońca.
Parasole ogrodowe mogą być składane ręcznie, za pomocą sznurów i np. kołowrotków W zależności, od tego jakiej wielkości jest nasz parasol, producenci wychodzą naprzeciw i ułatwiają rozkład parasola różnymi mechanizmami, a wszystko to dla naszej wygody.
Styl parasola ogrodowego
Jak przy wyborze zestawu mebli ogrodowych i dekoracji styl parasola ogrodowego jest równie ważny. Dostępne są parasole o różnym kształcie czaszy: kwadratowe, wielokątne i okrągłe. Jednak nie o to chodzi w stylu parasola. Powinien on pasować materiałem i kolorem do mebli ogrodowych, które posiadamy na tarasie, bądź w ogrodzie. Dostępne są parasole o ramie metalowej, drewnianej, a także plastikowej. Konstrukcje z plastiku ze względu na najmniejszą trwałość używa się do małych parasoli. Trwalsze i mocniejsze parasole posiadają zazwyczaj konstrukcję metalową, bądź drewnianą. Dużą stabilność parasola zapewnia użycie materiału jakim jest drewno egzotyczne np. bambus. Rodzime gatunki drewna wymagają dodatkowej konserwacji. Wadą metalowych parasoli ogrodowych są częste załamania trzonu, który przy większych porywach wiatru przełamuje się w łączeniach.
Biorąc pod uwagę styl parasola, nie zapominajmy o kolorze poszycia czaszy współgrającym z otoczeniem. Warto wybierać neutralne, stonowane kolory, aby nie wprowadzać parasolem akcentu skupiającego na sobie wzrok. Tkaniny używane do pokrycia parasola zazwyczaj są wodoodporne i odporne na szkodliwe działanie promieni UV. Parasole te nie tylko odpowiednio chronią nas podczas użytkowania, ale również nie blakną i można cieszyć się z ich użytku przez długi czas.
Wybierając dobry parasol ogrodowy, warto dokładnie przyjrzeć się jakości wykonania ramy i poszycia czaszy. Niekiedy jednak jakość odzwierciedlona jest w cenie parasola. Jednak dobry wybór solidnego parasola zagwarantuje jego długoletnie użytkowanie.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. parasole ogrodowe: ogrodolandia.pl/parasole-ogrodowe |