Piękne włosy to przede wszystkim zadbane włosy. Dlatego, aby emanowały naturalnym blaskiem, były wygładzone i wzmocnione, a do tego zdrowe, należy poświęcić im trochę czasu. Jednym z coraz bardziej zyskujących na popularności zabiegów jest laminacja włosów. Można przeprowadzić ją zarówno u fryzjera, jak i w domu. Efekty zaskakują niejedną kobietę – są wręcz spektakularne, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat laminowania włosów. Czym dokładnie jest laminacja? Jak ją zrobić? Jakie są jej efekty? Co warto wiedzieć o laminacji włosów?
Laminowanie włosów – co to jest?
Z czasem wskutek stosowania mocnych kosmetyków lub pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, włosy stają się pozbawione blasku i matowe. Patrząc dokładniej, można zauważyć przede wszystkim rozchylone łuski włosa, a co za tym idzie suchość i trudności w układaniu oraz rozdwojone końcówki. Zabieg laminowania włosów to nic innego jak uzupełnienie struktury włosa i zabezpieczenie, jego powierzchni przed dalszymi uszkodzeniami.
Na czym polega laminowanie włosów?
Podczas laminacji włosy pokrywa się odpowiednimi preparatami, które wnikają w głąb włosów. Przyśpieszają one wnikanie substancji odżywczych i zatrzymując je wewnątrz włosa oraz tworzą warstwę ochronną, która chroni przed czynnikami, które najczęściej naruszają strukturę – uszkodzenia mechaniczne, a także wilgo
czy zbyt wysoka lub za niska temperatura. Laminowanie jest zabiegiem uniwersalnym i sprawdza się na każdym rodzaju włosów – zarówno na prostych czy falowanych, jak i na kręconych, a także na naturalnych i farbowanych.
Czym laminować włosy?
W celu laminowania włosów wykorzystuje się specjalne składniki. Jakie są najczęściej wykorzystywane substancje?
-
Keratyna – jest naturalnie produkowana w mieszkach włosowych i jest wykorzystywana jako podstawowy budulec włosa. Bardzo często można jednak zaobserwować jej niedobór, który objawia się przesuszonymi, pozbawionymi życia, osłabionymi i zniszczonymi włosami. Poziom keratyny maleje przede wszystkim na skutek farbowania, stylizacji włosów oraz narażania ich na skrajne temperatury. Zabieg laminacji ma za zadanie ów niedobór uzupełnić. Keratynę wykorzystuje się przede wszystkim w profesjonalnych gabinetach fryzjerskich. Często jest ona też składnikiem kosmetyków do włosów, których zadaniem jest regeneracja i odbudowa.
-
Żelatyna – to nic innego, jak kolagen, który bardzo korzystnie wpływa na strukturę włosów. Ze względu na wysoką zawartość aminokwasów głęboko odżywia, nawilża pasma oraz domyka rozchylone łuski. Jest ceniony ze względu na zdolność okluzji, czyli tworzenie wokół włosa specjalnej powłoki, która doskonale sprawdza się, jako warstwa ochronna. Żelatyna jest najczęściej wykorzystywanym w warunkach domowych produktem do laminacji.
Jakie efekty daje laminowanie włosów?
Laminowanie włosów zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje efekty, które są widoczne już po jednorazowym zabiegu. Włosy po laminacji przede wszystkim są:
-
gładkie, śliskie i lśniące – można zaobserwować na nich tak zwany, bardzo pożądany efekt tafli;
-
zdrowe i odżywione – to, co jest najbardziej pożądane w laminacji włosów to przede wszystkim zapewnienie włosom zdrowego wyglądu – dzięki zabiegowi są one nie tylko grubsze, ale również mocniejsze i nie rozdwajają się;
-
łatwiejsze w układaniu – laminacja nadaje włosom sypkości i sprawia, że się nie plączą ani nie puszą, dzięki czemu codzienna stylizacja jest jeszcze łatwiejsza;
Laminowanie włosów w domu czy u fryzjera?
Istnieją dwa sposoby na laminację włosów. Zabieg można przeprowadzić zarówno u fryzjera, jak i samodzielnie w domu przy użyciu dostępnych pod ręką produktów. Które rozwiązanie będzie lepsze?
Laminacja u fryzjera – kiedy warto?
Na laminację włosów można udać się do gabinetu fryzjerskiego. Zazwyczaj zabieg składa się z kilku etapów. Na początku przy użyciu specjalnego szamponu włosy są oczyszczane z pozostałości kosmetyków i codziennej pielęgnacji. Kolejnym krokiem jest dokładne rozczesanie włosów, a następnie nałożenie specjalnego preparatu z keratyną. Tak przygotowane włosy poddawane są działaniu infrazonu. Promienie podczerwone ogrzewają włosy oraz przyśpieszają wchłanianie składników aktywnych. Ostatnim krokiem jest zmycie preparatu, a później, opcjonalnie, suszenie i stylizacja.
Laminacja włosów u fryzjera to stosunkowo szybki zabieg. Nie trwa dłużej niż godzina i zwykle zamyka się w zaledwie 40 minutach. Cena waha się od 300 do nawet 700 złotych w zależności od miasta, konkretnego gabinetu, kondycji włosów oraz ich ogólnego stanu. Po wyjściu z gabinetu efekty utrzymują się do 3 miesięcy. Przy odpowiedniej pielęgnacji ten czas można jeszcze dodatkowo wydłużyć.
Zrób to sam, czyli laminowanie włosów w domu
W celu laminowania włosów wcale nie trzeba udawać się do salonu fryzjerskiego. Zabieg można przeprowadzić również samodzielnie w domu. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej popularne, dostępne w większości sklepów produkty takie, jak żelatyna czy siemię lniane.
Jak laminować włosy? Krok po kroku
W zależności od produktu laminowanie w domu nieco się od siebie różni. Jak laminować włosy w domu?
Laminowanie włosów żelatyną
W warunkach domowych włosy najczęściej się laminuje żelatyną. Można skorzystać również z galaretki – oprócz protein w jej składzie można znaleźć również cukier, który jest humektantem dodatkowo nawilżającym włosy. Doskonałą alternatywą dla wegetarian będzie również agar.
Potrzebne składniki:
-
2 łyżki żelatyny (opcjonalnie galaretki lub agaru)
-
3-4 łyżki wrzącej wody
-
3 łyżki ulubionej maski lub odżywki do włosów (opcjonalnie oleju)
Żelatynę należy rozpuścić w wodzie i dodać maskę bądź odżywkę – opcjonalnie dwie łyżki oleju (najlepiej z czarnuszki bądź słodkich migdałów). Tak przygotowaną mieszankę powinno się nakładać na dokładnie umyte włosy, omijając skórę głowy. Na włosy dobrze jest założyć worek oraz czapkę, tak by podnieść temperaturę, a tym samym polepszyć wchłanianie składników aktywnych. Po około godzinie można zdjąć czepek, a następnie spłukać żelatynę. Dalsza pielęgnacja i stylizacja powinny przebiegać, jak zazwyczaj, jednak warto unikać kosmetyków zawierających w składzie proteiny, aby nie doszło do przeproteinowania.
Laminowanie włosów siemieniem lnianym
Dostępną alternatywą dla żelatyny jest siemię lniane. To produkt doskonale znany osobom świadomie dbającym o swoje włosy – często wykorzystuje się go do przygotowania żelu bądź maski. Doskonale sprawdza się również do laminowania.
Potrzebne składniki:
-
2 łyżki siemienia lnianego
-
1 szklanka wody
-
1 łyżka maski lub odżywki do włosów (opcjonalnie 2 łyżki ulubionego oleju)
Siemię lniane wraz z wodą powinno się podgrzewać na małym ogniu przez około 10 minut – dopóki mieszanka nie zgęstnieje. Aby później było łatwiej zmywać ją z włosów, warto odcedzić wygotowane nasiona. Tak przygotowany żel wystarczy nałożyć na umyte i osuszone wcześniej włosy. Dla najlepszych efektów warto potrzymać maskę około godziny, a na głowę założyć foliowy worek i czapkę lub specjalny czepek do włosów. Po upływie czasu wystarczy spłukać włosy i stylizować jak zazwyczaj.
Jak często można laminować włosy?
Nie należy zapominać, że laminowanie opiera się przede wszystkim na proteinach, które są naturalnym budulcem włosa. Choć w pielęgnacji białka są niezwykle ważne, to można łatwo przesadzić z ich ilością. Zbyt częste laminowanie grozi przeproteinowaniem włosów. Objawy są inne niż zamierzone efekty – włosy stają się szorstkie, przesuszone, łamliwe i podatne na zniszczenia. Dlatego właśnie proteiny w pielęgnacji powinny być zrównoważone z humektantami oraz emolientami. Laminowanie warto powtarzać nie częściej niż raz na 2-3 tygodnie.