Lato to dla wielu osób synonim odpoczynku, a przy tym okazja do „naładowania akumulatorów” i regeneracji sił. Nie zawsze jednak mamy okazję, by wyjechać na dłużej. Dlatego warto skorzystać z innych sposobów relaksacji, dostępnych na miejscu i od ręki. Jednym z nich jest masaż tajski. W jaki sposób działa ta technika i czy każdy może się jej poddać?
Na czym polega tajska regeneracja?
Masaż tajski to skuteczna metoda przywracania równowagi psychicznej i fizycznej. Łączy w sobie elementy różnych technik, wywodzących się m.in. z Chin i Indii. Korzysta on z jogi, akupresury, rozciągania oraz refleksologii. Najlepsza szkoła tego rodzaju masażu znajduje się w Tajlandii i jest prowadzona przez Królewską Akademię Masażu.
Technika ta traktowana jest głównie jako głęboko relaksacyjna, gdyż wywiera korzystny wpływ zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Do dyspozycji pacjenta są dwa rodzaje metod. Pierwsza to tradycyjny masaż klasyczny, którego zadaniem jest usprawnienie całego ciała. Z kolei do zabiegów regeneracyjnych, czyli mających wpływ na sferę emocji i doznań, wykorzystywane są specjalne stemple ziołowe, czyli sakiewki, wewnątrz których znajdują się starannie dobrane kompozycje ziół. Ich działanie można porównać zatem do aromaterapii, czyli leczenia poprzez zapach.
Jak technika ta może pomóc w letniej regeneracji? Otóż masaż tajski posiada moc terapeutyczną. Przynosi ulgę w stanach stresu oraz podwyższonej aktywności psychicznej. Pomaga również wyciszyć umysł. W trakcie zabiegu dochodzi też do uwolnienia życiowej energii z tzw. meridianów (kanałów energetycznych).
Dzięki temu pacjent szybciej odzyskuje równowagę ciała i umysłu, co – według wierzeń Tajlandczyków – stanowi podstawę zdrowia. Ponadto metoda ta usuwa problemy ze snem. Przeciwdziała również bezsenności wywołanej zbyt duszną pogodą czy podwyższoną temperaturą ciała. Masaż tajski stemplami ziołowymi pomaga też pozbyć się depresji oraz stanów rozbicia psychicznego. Wszystkie te regeneracyjne właściwości są możliwe dzięki wykorzystaniu między innymi takich aromatów, jak:
- imbir – poprawiający koncentrację oraz podnoszący wydolność umysłową;
- cynamon – zmniejszający napięcie nerwowe i pomocny w stanach depresyjnych,
- trawa cytrynowa – działająca uspokajająco i wspierająco przy depresji,
- limonka – o działaniu energetyzującym i relaksującym.
Jakie inne korzyści możemy odnieść z zabiegu?
Masaż tajski pełni nie tylko funkcje regeneracyjne. Przyczynia się on również do znacznej poprawy wyglądu skóry i cery. Sprzyja więc zachowaniu młodego wyglądu i jędrnego ciała. Wpływa też na jego sprawność. Poprawia ogólne funkcjonowanie organizmu. Uwalnia od wielu dolegliwości bólowych. Jest polecany osobom, które trenują lub regularnie uprawiają sport, gdyż uelastycznia mięśnie i pomaga utrzymać stawy w dobrym stanie.
Kto nie powinien decydować się na tajską regenerację?
W zdecydowanej większości na zabiegi masażu tajskiego zgłaszają się kobiety. Jednak z dobroczynnej mocy masażu tajskiego może skorzystać niemal każdy – bez względu na płeć czy wiek. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegu lub ograniczenia jego intensywności. Dotyczy to następujących sytuacji:
- stany zapalne,
- problemy z sercem,
- świeżo przebyty uraz,
- menstruacja,
- choroby układu pokarmowego,
- osteoporoza.
Nie należy ukrywać przed masażystką tych przypadłości zdrowotnych. W zależności od ich zaawansowania specjalistka sama zdecyduje, czy zabieg może się odbyć i na jakich zasadach.
Tajska technika masażu oddziałuje pozytywnie na wiele aspektów zdrowia. Przyczynia się do szybkiej regeneracji zasobów energetycznych, ale również usprawnia działanie wielu narządów i układów. Nie pozostaje też bez wpływu na wygląd i stan cery. Lato to z kolei idealny moment, by poświęcić samym sobie więcej uwagi i czasu. Pamiętajmy, że przed nami kolejne miesiące wytężonej pracy oraz trudny okres jesienno-zimowy, gdy zasoby energetyczne w naturalny sposób się obniżają. Można tego uniknąć, poddając się latem zabiegom masażu tajskiego.
Źródło: TajskieSpa.pl