Jajko kurze ma szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetologii. Ze względu na bogaty skład w substancje odżywcze ma zbawienny wpływ na stan i kondycje naszej skóry. Jak zatem przygotować maseczkę z jajka? Czy używać samego białka? A może tylko żółtka? O tym poniżej.
Jajko kurze zawiera 70% wody, 12% białka i 10% tłuszczu. Dzięki zawartości licznych składników odżywczych białko na twarz ma nie tylko działanie odżywiające, ale również oczyszczające. Maseczka z białka jajka pozwoli również zmniejszyć obrzęki i sińce pod oczami. Co jeszcze możemy zyskać dzięki jej zastosowaniu?
Białko na twarz – jaki ma wpływ?
Białko ma szeroki wpływ na stan naszej skóry.
– pozwala usunąć zaskórniki i trądzik,
– zmniejsza zaczerwienienie skóry,
– ma działanie przeciwzmarszczkowe,
– zmniejsza widoczność worków pod oczami,
– ma działanie oczyszczające,
– poprawia stan powiek,
– złuszcza skórę i usuwa plamy
Maseczki z białka – przykładowe przepisy
Maseczka z białka dzięki swoim właściwościom wykazuje działanie antybakteryjne, ściągające i oczyszczające. Stąd maseczki przygotowane na bazie białka kurzego sprawdzą się doskonale do pielęgnacji cery.
– Działanie złuszczające
Jedno białko jaja kurzego (jajko wcześniej umyj) zmieszaj z dwoma łyżeczkami soku z cytryny, a następnie dodaj ½ łyżki miodu. Wszystko wymieszaj i nałóż na suchą, czystą skórę. Pozostaw na 15 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.
– Działanie przeciwzmarszczkowe
Maseczka z białek na zmarszczki doskonale sprawdzi się w przypadku cery dojrzałej. Nie tylko napina, ale także intensywnie odżywia skórę. Na dodatek jest bardzo prosta w przygotowaniu. Wystarczy nam jedno białko, dwie łyżeczki oliwy z oliwek lub olejku arganowego, a także sok z połowy cytryny. Do ubitego białka dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Tak powstałą maseczkę nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut.
– Maseczka zwężająca pory i nadająca zdrowy blask włosom
Ten rodzaj maseczki nie tylko zwęża pory, ale też przywraca twarzy dawny blask, rozświetla i odżywia skórę. W przypadku jej przygotowania wystarczy ci jedno białko i sok z cytryny. Roztrzepane widelcem białko nałóż na twarz i pozostaw do wyschnięcia. Następnie obłóż twarz wacikami nasączonymi sokiem z cytryny. Po chwili zmyj nimi białko.
– Maseczka z białek na zaskórniki
W przypadku tej maseczki możesz liczyć na eliminację zaskórników, zwężenie porów i zmiękczenie skóry. Maseczka dodatkowo absorbuje nadmiar serum z twarzy.
Do jej przygotowania potrzebujesz jedno białko, wodę różaną i łyżeczkę mąki kukurydzianej. Do ubitego w misce białka dodaj mąkę. Tak powstałą papkę nałóż na oczyszczoną twarz i pozostaw na 10 minut. Po tym czasie zdejmij maseczkę suchym ręcznikiem, a następnie na twarz nałóż waciki nasączone wodą różaną.
– Działanie rozjaśniające
Jeśli potrzebujesz rozjaśnić cerę i nadać jej blasku, koniecznie przygotuj maseczkę z białka jaja, soku pomarańczowego (potrzebujesz łyżeczkę) i sproszkowaną kurkumę (1/2 łyżeczki). Do ubitego w misce białka z sokiem pomarańczowym dodaj kurkumę i ponownie wymieszaj. Tak powstałą maseczkę wmasuj w skórę twarzy i dekoltu. Po 15 minutach zmyj ciepłą wodą, a następnie nałóż krem nawilżający.
Jakie są efekty stosowania białka na twarz?
Czy wiesz, że białko kurze zawiera blisko 4 gramy witamin, minerałów i drogocennych protein? Z tego powodu wszelkie maseczki z jajka nakładane na skórę, jak również na włosy już w krótkim czasie mogą przynieść wspaniale efekty.
Twoja skóra stanie się nie tylko rozjaśniona, o jednolitym kolorycie, ale zauważysz również zmniejszone pory, mniejsze przebarwienia i co ważne, mniejsze zmarszczki.
Maseczka z białek pozwala również na bezpieczne oczyszczenie skóry twarzy i przywrócenie jej nie tylko odpowiedniego napięcia, ale i sprężystości. Zawarta w białku kurzym luteina sprawia, że maseczki z białka wykazują działanie nawilżające, ujędrniające, a także tonizujące. Dzięki obecności lizozymu z kolei jajko kurze wykazuje działanie antybakteryjne, zabija bakterie i zapobiega powstawaniu cyst i pryszczy. Jajko kurze zawiera również aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy z A, D, E, a także witaminy z grupy B.