Materiały do szycia: jakie i gdzie kupić?

Jeśli planujemy zaprojektowanie i uszycie ubrania albo kompletu pościeli, warto wybrać odpowiedni materiał. Do wyboru są materiały naturalne i chemiczne. Każdy ma zalety i wady oraz nadaje się do określonego stroju. Poza tym możemy je kupić na metry.

 

Materiały do produkcji ubrań dzielimy na naturalne i chemiczne. Naturalne są pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Zaliczamy do nich:

 

    – bawełnę – pochodzenia roślinnego; jest miękka i przyjemna w dotyku oraz wygodna w noszeniu, wytrzymała, odporna na rozciąganie i bardzo przewiewna. Charakteryzuje ją także wysoka higroskopijność, dzięki czemu doskonale pochłania pot i wodę bez uczucia wilgoci. Bawełna bez domieszki innych materiałów bardzo się gniecie, więc łączy się ją, np. z włóknami sztucznymi.

 

    – len – pochodzenia roślinnego; jest wytrzymały, odporny na rozciąganie, wielokrotne pranie i działanie wody morskiej. Charakteryzuje się dobrą higroskopijnością i dzięki temu pochłania do 25% wilgoci. Ma dodatkowo właściwości antyseptyczne oraz jest odporny na bakterie i mole oraz grzyby.  Z racji tego, że podobnie jak czysta bawełna, czyli bez dodatku innych materiałów, bardzo się gniecie i jest trudny do prasowania, najczęściej łączy się go z elastanem, poliestrem, wiskozą lub z jedwabiem i wełną.

 

    – jedwab – pochodzenia zwierzęcego; jest odporny na rozciąganie, bardzo sprężysty, wytrzymały i bardzo dobrze zatrzymuje ciepło. Posiada właściwości higroskopijne i termoizolacyjne. Ubrania z jedwabiu mają również piękny połysk oraz są delikatne w dotyku. Mimo to nie są trwałe, ponieważ z czasem tracą swoją wytrzymałość, a poza tym są wrażliwe na promienie słoneczne i nieodporne na mole. Przez co są trudne w użytkowaniu i w pielęgnacji.

 

    – wełnę – pochodzenie zwierzęcego; najbardziej wartościowa jest z owiec merynosów, a najcenniejsza z kóz kaszmirskich (kaszmir). Posiada największą wśród innych tkanin higroskopijność (pochłania nawet 50% wody), dzięki temu izoluje skórę od wilgoci. Dodatkową zaletą wełny jest także to, że wolno nasiąka wodą. Jednak nie jest odporna na rozciąganie, działanie słońca i atak moli. Dopiero dzięki domieszkom innych materiałów będzie bardziej wytrzymała, odporna na rozciąganie i przyjemniejsza w dotyku. Wełniane ubrania są bardzo ciepłe i nie gniotą się.

 

Włókna chemiczne dzielimy na:

 

    – sztuczne – powstają ze składników naturalnych, np. z celulozy albo z kauczuku. Ich zaletą jest odporność na ataki bakterii, grzybów i moli oraz dobra higroskopijność. Ale mimo to szybko się gniotą, są łatwopalne i nieodporne na rozciąganie. Przykładem jest wiskoza i acetat. Włókna te są tańsze w produkcji i łatwiejsze w użytkowaniu, chociaż mają właściwości włókien naturalnych.

 

    – syntetyczne – powstają ze składników syntetycznych: takich, które nie występują w przyrodzie. Są odporne na zużywanie i rozciąganie oraz trwałe, łatwe w użytkowaniu, sprężyste (nie gniotą się, więc nie trzeba ich prasować), odporne na bakterie, grzyby i mole oraz działanie promieni słonecznych, ale mniej przewiewne, czyli mające niską higroskopijność oraz łatwopalne. Zaliczamy do nich, np. nylon, poliester i elastan.

 

SPOSOBY ZAKUPU

 

Materiały do szycia ubrań warto zamawiać w sprawdzonym sklepie stacjonarnym lub internetowym, który specjalizuje się w tego typu produktach. Dzięki temu sprzedawca może doradzić nam w wyborze odpowiedniego do naszych potrzeb i oczekiwań. Warto kierować się także zaletami i wadami określonych materiałów. Interesującym pomysłem jest zaprojektowanie własnego, a więc takiego z wybranym wzorem. Do podstawowych decyzji należy wtedy wybór materiału, wzoru i sposobu jego utrwalenia. Miejscem, gdzie zamówimy oryginalny i autorski materiał jest CottonBee. Warto kupić materiał na metry. Opcja taka umożliwia zamówienie dowolnej ilości materiału, a dzięki temu jedynie tyle, ile potrzebujemy. Materiały na metry są wskazane w zamówieniach indywidualnych, ale także firmowych.

Jeden komentarz

  1. ja nie lobie kupować takich rzeczy przez internet z kilku prostych powodów:
    1. kolory – to co widać na zdjęcia a jest w rzeczywistości to moga być dwie rożne bajki
    2. jakość – materiały mają to do siebie, ze ich jakośc oceniamy najprościej po dotyku – internet nam to całkowicie uniemożliwia!

    Więc mimo, że lubie zakupy przez internet w tym przypadku wolę tradycyjne sklepy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *