Rodzaj cery jest cechą wrodzoną, jednakśrodowisko, tryb życia i nawyki związane z troską o skórę również mają znaczący wpływ na jej stan. Częstymi problemami związanymi z cerą są jej nadmierna suchość, szorstkość, podatność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, mała elastyczność, szybsze starzenie się. Są to oznaki nieprawidłowo funkcjonującej bariery naskórkowej – jak przywrócić jej równowagę?
Charakterystyka cery przesuszonej
Stan skóry zależy od szeregu różnych czynników: wrodzonych tendencji, wieku, pory roku, stanu zdrowia, środowiska, diety, czasu spędzanego na świeżym powietrzu, nawyków, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, mycie twarzy mydłem lub drażniącymi preparatami myjącymi.. Na tej liście mogłoby się jeszcze znaleźć kilka lub kilkanaście punktów. W wielu przypadkach suchość skóry jest problemem tymczasowym i doskwiera np. zimą. Jednak zdarza się, że taki stan przeciąga się miesiącami.
Po czym poznać, że cera potrzebuje nawilżenia? Objawami przesuszonej skóry są:
- nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, napięcia,
- swędzenie, pieczenie, kłucie,
- szorstkość,
- mała elastyczność,
- w zaawansowanych przypadkach łuszczenie się, zmarszczki, bruzdy,
- niezdrowy, szary koloryt,
- zaczerwienienia, podrażnienia.
Czy te objawy wymagają konsultacji dermatologicznej? Jeżeli suchość jest bardzo zaawansowana, a skóra łuszczy się i/lub pęka lub kiedy próby nawilżenia jej nie przynoszą rezultatów, wówczas konsultacja z lekarzem jest bardzo wskazana, bo problemy z cerą mogą mieć podłoże chorobowe. Niepokojący jest też silny świąd, który skłania do drapania skóry i utrudnia zasypianie. Najczęściej jednak objawy możemy złagodzić zmieniając nawyki pielęgnacyjne i dietę.
Jak nawilżyć przesuszoną cerę?
Na początek warto zastanowić się, co mogło przyczynić się do nadmiernego przesuszenia cery. Być może winne są zaniedbania żywieniowe – dieta oparta na wysoko przetworzonej żywności, picie zbyt małej ilości płynów, częste sięganie po alkohol, który odwadnia organizm – bądź niekorzystne warunki, np. suche powietrze w mieszkaniu lub miejscu pracy. Jeśli któreś z tych czynników wchodzą w grę, wówczas można spróbować je wyeliminować. Na pewno priorytetem powinno być nawadnianie organizmu: wodą, domowej roboty sokami owocowo-warzywnymi, zupami. Kolejnym elementem diety wartym uwagi są tłuszcze wielonienasycone, które wzmacniają barierę naskórkową, a często są także dodatkowo źródłem witamin A, D, E i K. Ograniczanie tłuszczy w swoim jadłospisie może skutkować niedoborami tych składników i pogorszeniem stanu cery. Ponadto warto przyjrzeć się używanym kosmetykom i ich składom. Na szczególną uwagę zasługuje produkt do oczyszczania i demakijażu – jeśli po jego użyciu skóra jest ściągnięta, zaczerwieniona lub delikatnie piecze, należy koniecznie rozważyć zmianę preparatu na inny. Dla cery bardzo suchej dobrym wyborem będą mleczka, natomiast w aptekach można także znaleźć bardzo delikatne, hipoalergiczne żele lub płyny micelarne.
Jak dobrać odpowiedni krem nawilżający?
Krem do twarzy to jeden z podstawowych i używanych na co dzień preparatów. Dlatego nie powinien być produktem wybieranym przypadkowo. Kremem, który doskonale zaspokaja potrzeby „spragnionej” cery, nawet nadwrażliwej i podatnej na alergię, jest Lekki krem głęboko nawilżający SPF 20 Vita-Sensilium Pharmaceris, wzbogacony o filtr SPF 20, oparty na zaawansowanej naukowo formule, przebadany klinicznie i dermatologicznie. Składnik Immuno-prebiotic wspiera wzrost naturalnej, ochronnej mikroflory naskórka. Efekty jego stosowania to większa gładkość, miękkość i elastyczność cery, która otrzymuje optymalną dawkę nawilżenia. Krem radzi sobie z zaczerwienieniem, podrażnieniami, świądem i pieczeniem, czyli typowymi przypadłościami cery suchej i wrażliwej. Co ważne, nie zatyka przy tym porów i nie powoduje zaskórników. Jeżeli wcześniej problem suchości nawracał, warto stosować ten krem także profilaktycznie, jednocześnie pamiętając o nawilżaniu i odżywianiu skóry od wewnątrz.