Czy wiedziałaś o tym, że wystarczy 5 minut codziennej rutyny rano i wieczorem, by zadbać o kondycje swojej skóry? Jej podstawą jest umiejętne i odpowiednie oczyszczanie twarzy. Jak je wykonać, jakie daje efekty? O tym poniżej.
Nasza skóra codziennie pracuje produkując sebum. Narażona jest nie tylko na zanieczyszczenia, ale również na bakterie i toksyny. Bez odpowiedniej, codziennej higieny i pielęgnacji cery, systematycznie niszczeje, staje się bardziej wiotka, podatna na czynniki zewnętrzne. Co ważne, zmniejsza się również poziom wchłaniania aplikowanych na skórę kremów i odżywek.
Oczyszczanie twarzy – dlaczego warto to robić?
Jak przestrzegają kosmetyczki oczyszczanie skóry twarzy to czynność, którą powinnyśmy wykonywać codziennie rano i wieczorem. Odpowiednia kosmetyka twarzy nie tylko pozwoli utrzymać jednolity koloryt skóry, ale sprawi również, że cera będzie wyglądała promiennie, będzie odżywiona, elastyczna i odpowiednio jędrna. Dlaczego? Codziennie nasza skóra narażona jest na kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a na powłoce skóry zbierają się zanieczyszczenia i bakterie. Skóra nieustannie produkuje sebum podobnie, jak codziennie pracują gruczoły łojowe. Brak higieny i oczyszczenia spowoduje zablokowanie porów, jak również mniejsze, a nawet minimalne, wchłanianie produktów pielęgnacyjnych. Brak odpowiedniej pielęgnacji spowoduje również, że skóra stanie się cieńsza, matowa, o ziemistym kolorze, jak również bardziej podatna na zmarszczki.
Zabiegi oczyszczające na twarz – kilka przykładów
Odpowiednie oczyszczanie skóry możemy uzyskać poprzez zabiegi oczyszczające, zarówno te wykonywane w domu, jak i te wykonywane w salonie kosmetycznym.
– Mikrodermabrazja
Ta jedna z najpopularniejszych metod oczyszczania twarzy polega na złuszczeniu naskórka (również jego głębokich warstw) poprzez mikrokryształki glinu lub korundu, głowice diamentowe, jak również sól fizjologiczną lub tlen przy pomocy urządzenia do mikrodermabrazji. Wykonywany przez doświadczoną kosmetyczkę nie tylko zmniejsza widoczność porów i blizn, ale także redukuje niewielkie zmarszczki i przebarwienia. Przez okres 48 godzin niewskazane jest korzystanie z sauny, jak również basenu. Należy unikać również ekspozycji na słońce. Zabieg warto powtarzać od 6-10 razy z zachowaniem odpowiednich odstępów czasu.
– Peeling kalwitacyjny
Pod wpływem zmniejszonego ciśnienia podczas zabiegu ciecz zamieniana jest w mikropęcherzyki gazu. Pod wpływem kontaktu z wilgotną skórą i ultradźwiękami mikropęcherzyki rozpadają się złuszczając naskórek.
Ten rodzaj zabiegu nie tylko dokładnie oczyszcza skórę, ale także pomaga w walce z trądzikiem pospolitym i różowatym. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku cery wrażliwej, jak i naczyniowej. Zazwyczaj peeling kalwitacyjny trwa od 30-60 minut.
– Zabieg wodorowego oczyszczania skóry
Ten kompleksowy zabieg pozwala nie tylko oczyścić skórę, ale także poprawić i wyrównać jej koloryt, uregulować wydzielanie sebum, jak również stymuluje powstawanie włókien kolagenowych. Podczas zabiegu do skóry wprowadzane są cząsteczki aktywnego wodoru, które wiążą rodniki RTF, a tym samym w skórze wytwarza się zarówno woda, jak i tlen, które nie tylko stymulują, ale i nawilżają naszą cerę.
Zabieg wodorowego oczyszczania cery składa się z kilku etapów:
– neutralizacji wolnych rodników przy użyciu wody wodorowej,
– złuszczeniu obumarłych warstw skóry (eksfoliacja),
– dotlenienie i wprowadzenie antyoksydantów w głębokich warstwach skóry (przy użyciu głowicy emitującej ultradźwięki).
– Peeling enzymatyczny
Jeśli nie stać cię na zabiegi kosmetyczne w profesjonalnym salonie, możesz skorzystać z gotowych produktów do peelingu i oczyszczania cery. Szczególnie warto zwrócić uwagę na peeling enzymatyczny zapewniający delikatne złuszczenie bez podrażnienia skóry. Ten rodzaj oczyszczania sprawdzi się zarówno w przypadku młodych osób, jak również tych o wrażliwej skórze. Po peeling enzymatyczny powinny również sięgać osoby z trądzikiem różowatym i cerą problematyczną. Zawiera enzymy pochodzenia roślinnego, które złuszczają martwy naskórek. Peeling pozwala na oczyszczenie cery, zwężenie porów, jak również zwiększa nawilżenie skóry i rozjaśnia ją.
Oczyszczanie twarzy – poradnik krok po kroku
Jeśli do tej pory nie zwracałaś uwagi na oczyszczanie i pielęgnację cery, poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie jak dobrze oczyścić twarz.
– Krok 1 – demakijaż twarzy
Pierwszym krokiem naszej rutyny pielęgnacyjnej, jeśli używamy kolorowych kosmetyków, powinien być demakijaż twarzy. Zaczynamy od oczyszczenia okolic oczu. Pamiętajmy, że ta okolica jest szczególnie wrażliwa i podatna na uszkodzenia, dlatego ruchy przy demakijażu powinny być delikatne. Oko oczyszczamy płatkiem higienicznym nasączonym płynem micelarnym lub mleczkiem. Najpierw warto płatek przyłożyć do zamkniętego oka, by zarówno tusz, jak i inne kosmetyki wchłonęły się w wilgotny wacik, a następnie delikatnymi ruchami od zewnątrz do kącika oka zbieramy pozostałości. Dopiero po oczyszczeniu tej części, przechodzimy do demakijażu całej twarzy. W tym celu warto użyć płynu micelarnego, pianki czy też delikatnego mleczka.
Krok 2 – mycie twarzy
Po oczyszczeniu skóry z resztek makijażu kolejnym krokiem do oczyszczania twarzy jest jej przemycie odpowiednimi produktami. Zabieg ten jest doskonałym etapem dopełnienia kroku pierwszego. Dzięki temu skóra mając za sobą głębokie oczyszczanie twarzy będzie gotowa na aplikację serum i kremów. Pominięcie obu kroków sprawi, że skóra nie będzie w stanie wchłonąć drogocennych dla jej kondycji produktów z powodu nadmiaru zamieszczeń na powierzchni. Nie będzie też w stanie w nocy zregenerować się. Zastanawiając się jak umyć twarz dobrze, zwróć uwagę, by do umycia i oczyszczenia użyć żelu, olejku oczyszczającego lub pianki. Nałóż odrobinę produktu na dłoń, rozsmaruj na powierzchni, a następnie nałóż kolistymi ruchami na twarz, a następnie spłucz wodą. Pamiętaj również o okolicy szyi i dekoltu.
Krok 3 – Tonizacja
W przypadku, kiedy do oczyszczenia i umycia twarzy korzystasz z produktów o fizjologicznym pH, ten krok możesz pominąć. W innym przypadku, pamiętaj, by po oczyszczeniu i umyciu skóry twarzy zadbać o równowagę kwasowo-zasadową (zdrowa skóra ma odczyn 5.5pH). To bardzo ważne, ponieważ kiedy skóra ma pH zasadowe staje się sucha i ściągnięta. Kiedy odczyn jest kwasowy, skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i przetłuszczanie.
Krok 4 – Nakładanie serum
Kolejnym krokiem, często niestety pomijanym, jest nałożenie serum. To nic innego jak produkt o wysokim stężeniu substancji aktywnych. Jest poniekąd katalizatorem kremu nawilżającego. W przypadku serum warto wybrać ten, który zawiera antyoksydanty, witaminę C (sprawdzi się w przypadku każdej cery), kwasy AHA lub BHA, a także wyciągi roślinne. Ponieważ serum ma bardzo mocno skoncentrowaną formułę, nakładamy niewielką ilość rozprowadzając na skórze kolistymi ruchami. Pamiętajmy również o wmasowaniu serum od dołu do góry twarzy, by w ten sposób ujędrnić i naciągnąć skórę. Serum nałóż również na szyję i dekolt.
Krok 5 – Kremy nawilżające
Mamy tu na myśli nie tylko krem nawilżający na dzień, ale również krem na noc (niestety często pomijany), a także krem pod oczy. Nakładanie kremów zaczynamy od kremu pod oczy. Pamiętajmy, że nie nakładamy go zbyt blisko oka, ponieważ spływając produkt może podrażnić oczy. Wyciskamy na dłoń niewielką ilość kremu, a następnie delikatnymi ruchami nakładamy pod linią brwi, a także pod dolną powieką na linii kości policzkowej.
Dopiero teraz możemy przejść do nakładania kremu na dzień lub kremu na noc w zależności od pory dnia. To, co ważne w przypadku tych produktów, to ich dobór nie ze względu na nasz wiek, ale problemy skórne, z jakimi się borykamy. Podobnie jak serum, kremy nakładamy ruchami od dołu do góry, pamiętając o okolicy dekoltu i szyi.
Wykonując oczyszczanie twarzy krok po kroku mamy pewność, że nasza skóra będzie dobrze zaopiekowana, a tym samym, jeszcze przez bardzo długi czas będzie w świetnej kondycji.
Manualne oczyszczanie twarzy
W przypadku skóry zaskórnikowej lub tłustej raz na 2-3 miesiące warto wybrać się do kosmetyczki na manualne oczyszczanie skóry. Zabieg wykonany przez profesjonalistkę jest nie tylko bezpieczniejszy dla twojej skory, ale też pozwoli uniknąć stanów zapalnych lub blizn po samodzielnym wyciskaniu zaskórników. W salonie kosmetycznym poza doświadczeniem profesjonalnej kosmetyczki masz również zapewnione odpowiednie urządzenia – urządzenie do mikrodermabrazji, czy też wapozon (urządzenie wydzielające chłodną parę i ozon, które mają działanie antybakteryjne ) czy urządzenie do „wyciskania” wągrów.
Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z pomocy profesjonalisty, pamiętaj, by samodzielnie wykonywany zabieg wykonywać sterylnie, w rękawiczkach. Ręce uprzednio zdezynfekuj. Pamiętaj, by nie wykonywać zabiegu zbyt często (optymalnie raz na 2-3 tygodnie).
Efekty oczyszczania twarzy
a e rano i wieczorem na skóręcjeącyc lug,to zapoznac sie lo smetyczke zalezne bedzie yszczanie trwazy to obowiązkowy rytual kazd
O efektach oczyszczania skóry można mówić bardzo dużo. Systematyczne oczyszczanie nie tylko pozwala na regenerację skóry, ale nadaje jej też zdrowy wygląd. Codzienna pielęgnacja zwęża pory, działa przeciwstarzeniowo, poprawia i ujednolica koloryt skóry, a także sprawia, że skóra wygląda na promienną i zdrową. Stosowanie codziennej higieny zwiększa wchłanianie produktów pielęgnacyjnych nakładanych codziennie rano i wieczorem. Zadbana cera wolniej się starzeje, jest mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych i wolnych rodników. Pozwala na bieżąco usuwać nadmiar sebum, regulując jednocześnie prace gruczołów łojowych.
Jeśli marzy Ci piękna, zadbana cera, o równym kolorycie i bez zmarszczek, jeśli marzy ci się, że twoja skóra jeszcze przez długie lata zachowa swoją jędrność i sprężystość, oczyszczanie twarzy to obowiązkowy rytuał każdego dnia.
Ile kosztuje profesjonalne oczyszczanie twarzy u kosmetyczki?
Jak się okazuje cena zabiegu oczyszczania twarzy wykonanego przez kosmetyczkę zależna będzie nie tylko od rodzaju stosowanego zabiegu, ale również wielkości miasta. W przypadku manualnego oczyszczania twarzy cena waha się już od 70zl (w mniejszych miastach) do 220zł (w przypadku większych miast). Z kolei idąc na mikrodermabrazję musimy być przygotowani na wydatek od 120zł (mniejsze miasta) do nawet 160zł (w większych). Podobnie, jak mikrodermabrazja, koszt peelingu kalwitacyjnego oscyluje przy kwocie 160zł.
Zanim wybierzesz konkretny zabieg i salon kosmetyczny, warto zapoznać się nie tylko z cennikiem świadczonych usług, ale również doświadczeniem i opiniami klientek.