Ortopedia – warto wiedzieć

Ortopedia, razem ze ściśle powiązaną traumatologią, jest dziedziną medycyny, która zajmuje się szeroko pojętymi urazami układu ruchu. Jest jedną z podstawowych specjalności lekarskich. Jej głównym zadaniem jest odpowiednia diagnostyka, leczenie zachowawcze i operacyjne schorzeń, wad nabytych, zapaleń, zakażeń, nowotworów.

Większość pacjentów odwiedza jednak ortopedę ze względu na zmiany pourazowe narządu ruchu, czyli urazy szkieletu, mięśni, nerwów, naczyń i układu więzadłowo-stawowego.

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Nazwa ta pojawiła się po raz pierwszy w 1741 roku, w książce Orthopédie. Wywodzi się z języka greckiego: orthos – prawidłowy, prosty i paidia – dzieci. Na samym początku ograniczała się do prostowania skrzywień kręgosłupa. Po pewnym czasie dziedzina zajmowała się już kolejnymi elementami układu ruchu, aż powstała dzisiejsza ortopedia. Ortopedzi należą do najczęściej odwiedzanych lekarzy, szczególnie przez dzieci i młodzież. Zajmują się diagnozowaniem i leczeniem wielu rodzajów urazów kończyn i innych elementów układu ruchu. Korzystają przy tym z najnowszych odkryć techniki medycyny.

Kluczem do udanego leczenia jest dobre rozpoznanie typu uszkodzenia. W diagnozowaniu złamań wyjątkowo przydatne są znane wszystkim zdjęcia rentgenowskie. Pozwalają na precyzyjne określenie, czy mamy do czynienia ze złamaniem, czy innym uszkodzeniem. Bez ingerencji ortopeda może rozpoznać rodzaj złamania i podjąć szybką decyzję o dalszym leczeniu. Poza zdjęciami rentgenowskimi lekarze codziennie korzystają z takich rozwiązań jak rezonans magnetyczny i elektrodiagnostyka.

Kiedy zgłosić się do lekarza ortopedy?

Codziennie jesteśmy narażeni na doznanie urazu. Do uszkodzeń układu ruchu często dochodzi podczas uprawiania sportów i innych aktywności fizycznych. Gry zespołowy, takie jak koszykówka, piłka nożna, siatkówka i piłka ręczna stawiają sporo wyzwań przed naszym organizmem. Wystarczy lekkie zaburzenie równowagi, które może spowodować poważny uraz. Wiele uszkodzeń powstaje również w czasie zimy, kiedy nawet zwykły spacer po oblodzonym chodniku może skończyć się skręconą kostką. Jeśli dojdzie do wypadku, ważne, aby jak najszybciej odwiedzić ortopedę. Nawet jeśli wydaje się nam, że nie stało się nic złego. Nie warto ryzykować i opierać się jedynie na własnej „diagnozie”. Prawidłowego rozpoznanie może dokonać jedynie odpowiednio wykwalifikowany lekarz.

Jeśli okaże się, że nasz problem to nic poważnego, to tym lepiej dla nas. Jednak, jeśli zlekceważymy uraz, możemy sporo zaryzykować. Każde złamanie wymaga obejrzenia przez ortopedę, który zadecyduje o rodzaju usztywnienia, nastawieniu kości i ewentualnej operacji. Im szybciej trafimy do gabinetu, tym lepiej. Zminimalizujemy wówczas nieprzyjemne powikłania, które mogą czekać nas, gdy dojdzie do przemieszczenia złamanej kości lub rozpoczęcia zrastania. Drugi przypadek oznacza, że konieczne może być ponowne, chirurgiczne złamanie kości i umożliwienie jest poprawnego zrośnięcia się. Ortopeda odróżni również zwichnięcie stawu od jego skręcenia. W przeciwieństwie do stłuczenia urazy te mogą oznaczać poważne skutki dla zdrowia. W wielu przypadkach wymagana jest operacja, w przeciwnym razie stawy i więzadła nie będą funkcjonowały poprawnie.

Przy współpracy ze sport-med.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *