Posiadasz balkon i zastanawiasz się jak go zabudować? Osłony balkonowe są doskonałym pomysłem ale pamiętaj, że pięknie będą one wyglądać dopiero wtedy, gdy stworzą kompozycyjną całość z innymi elementami wystroju.
Osłony balkonów i…
Inwestowanie w wystrój balkonu, nie ogranicza się wyłącznie do odpowiednich osłon balkonowych. Owszem, prezentują się one naprawdę pięknie ale nie ukrywajmy, że nawet najpiękniejsza osłona balkonu niewiele znaczy, jeśli jego pozostałe elementy nie są wykończone. Owszem, można pójść na swego rodzaju łatwiznę, ale w konsekwencji nie wygląda ona zbyt estetycznie. Co w takiej sytuacji zrobić?
Zacznijmy od dołu…
Jeśli osłony balkonów, to tylko z ciekawym kompozycyjnie podłożem. Może mieć ono formę gustownej wykładziny ale nie ukrywajmy – w takiej sytuacji pojawi się konieczność zabudowy całego balkonu, głównie ze względu na wciskającą się wszędzie wilgoć. Idealnym rozwiązaniem będą więc płytki, najlepiej wykonane z szorstkiego, antypoślizgowego materiału. Warto również uwzględnić mróz – w przypadku niektórych płytek może on mieć katastrofalne znaczenie dla całej inwestycji. Dlatego warto zakupić płytki mrozoodporne a jeśli już zdecydowaliśmy się na wykładzinę – powinna być ona zwijalna.
Balustrady czyli osłony balkonów…
Gdy wzniesiemy się już nieco ponad płytki, zauważymy balustrady. Tutaj mamy ogromną możliwość wyboru. Montaż odpowiednich osłon balkonowych z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo to jednak nie wszystko. Osłony balkonowe mogą przecież mieć różne zastosowanie:
- ochrona przed światłem słonecznym – w tym wypadku przydadzą się nam osłony balkonów wykonane z jasnych i przejrzystych materiałów, które tylko częściowo, acz wystarczająco zmniejszą siłę promieniowania słonecznego
- ochrona przed wiatrem – tu pojawia się konieczność zastosowania czegoś bardziej „ciężkiego”. Przykład? Dobrym rozwiązaniem będą różnego rodzaju markizy a nawet płyty, które ze względu na swoją wytrzymałość nie tylko poradzą sobie z napierającym wiatrem, ale również z gradem czy innymi formami opadów atmosferycznych.
- ochrona przed owadami i ptakami – tu wystarczą zwykłe kratki i moskitiery, które nie dopuszczą zarówno ptaków jak i owadów do wnętrza naszego balkonu czy nawet domu. W ten sposób pozbywamy się zarówno niebezpieczeństw z nimi związanych jak też – nieestetycznego wyglądu.
Oczywiście osłona balkonu nie musi w tym wypadku zakrywać wszystkiego. Możemy nadal korzystać z balustrad, podczas gdy osłona będzie obejmować wyłącznie jego wycinek. Jak widać, mamy tu ogromne pole do popisu.
Mamy podłogę, mamy balustrady, mamy osłony balkonów i… co dalej?
Teraz warto pomyśleć o wypoczynku. Tutaj mamy dość duży wybór rozmaitych gadżetów. Jeśli nasz balkon jest niewielki, będziemy musieli zadowolić się kilkoma krzesłami bądź też – niewielkim stolikiem. Z kolei jeśli mamy do czynienia z większym balkonem, warto wprowadzić do niego duży stół ogrodowy. Ponadto, można zastanowić się nad dodatkowym oświetleniem (najlepiej w postaci diód ledowych) czy też wprowadzeniem kwiatów które nadadzą tak przygotowanemu balkonowi sporo kolorystyki. W połączeniu z ciekawą osłoną balkonu efekt końcowy będzie z pewnością oszałamiający a wypoczynek na takim balkonie stanie się niezwykle przyjemnym wydarzeniem.
Dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie na balkon niewielkiej szafki, w której zmieścimy na przykład wszystkie poręczne narzędzia pierwszej potrzeby. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Chociażby dlatego, że z nasz balkon znajduje się prawdopodobnie znacznie bliżej, niż domowy warsztat czy piwnica. Zamknięcie wszystkich narzędzi w estetycznym pojemniku nie powinno być problemem.
A może postawić na automatyzm?
Powyższe rozwiązania skutkują jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z konkretnym przykładem uniedogodnienia. Co jeśli chcemy delektować się pięknym widokiem z balkonu i jednocześnie nie narażać się na światło słoneczne? W tym wypadku doskonałym rozwiązaniem są systemy automatyczne. Dzięki zautomatyzowanym układom sterowania, możliwe jest zamknięcie osłony wtedy, gdy tego sobie życzymy bądź też – wtedy gdy pojawi się konkretny problem. Możemy na przykład nasze osłony balkonów wyposażyć w układ, który będzie nimi odpowiednio przesuwał, w zależności od tego jak w danym czasie będzie padało światło słoneczne. To samo możemy wprowadzić również w przypadku deszczu – odpowiedni czujnik sprawi, że w momencie pojawienia się opadów dana osłona zostanie zamknięta.
Rzecz jasna, takie rozwiązania są nieco bardziej kosztowne. O ile proste układy elektroniczne sterowane za pomocą przycisków nie są jeszcze tak kosztowne, to technologia bezprzewodowa jest w tym wypadku dość droga a cena takiego układu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych wraz z montażem.
Kilka słów podsumowania
Osłona balkonu nie wystarczy, jeśli chcemy stworzyć dobry, częściowo bądź całkowicie zabudowany balkon. Potrzebne są również inne elementy wyposażenia. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Wam wybrać zarówno odpowiednie osłony balkonów jak też inne elementy ich wystroju. Jedno jest pewne – zadbany balkon nie kosztuje nas zbyt wiele a efekty naszej pracy będą widoczne przez długie lata.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca meble na balkon oraz osłony balkonowe: ogrodolandia.pl/oslony-balkonowe |