Blepheroplastyka to dział medycyny estetycznej zajmujący się korekcją powiek. Obecnie staje się coraz modniejszym trendem i cieszy się coraz większą popularnością. To rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy chcieliby zlikwidować efekt zmęczonych oczu oraz zmarszczek wokół nich.
Blepheroplastyka umożliwia usunięcie defektów, które powstają wraz z nieubłaganym upływem czasu. Decydując się jednak na ten zabieg, trzeba mieć świadomość, iż jest on dosyć inwazyjny. Mimo to pozwala przywrócić młody wygląd i pozbawia oczy zmęczonego spojrzenia, które pojawia się w miarę upływającego czasu.
Co to jest plastyka powiek?
Lifting powiek górnych jest operacją, która wymaga przygotowania od pacjenta. Musi on zatem udać się do specjalisty w celu przeprowadzenia wizyty konsultacyjnej. Istotne jest tutaj wykonanie wywiadu dotyczącego chorób pacjenta oraz jego stanu zdrowia. Wskazane jest, aby pacjent przygotował na wizytę konsultacyjną listę przyjmowanych leków, ponieważ może wystąpić niezbędność zaprzestania przyjmowania któregoś z nich.
Podczas badania konsultacyjnego pacjent musi być przygotowany do odpowiedzi na pytania o wszelkie alergie na leki, przebyte zabiegi chirurgiczne oraz swoją reakcję na uczulenie. Lekarz przyjmujący pacjenta podczas wizyty kontrolnej dokona oceny oka oraz nakreśli plan zabiegu. Warto zawsze zadawać pytania, gdy coś jest niejasne lub nie do końca sprecyzowane.
Jak w przypadku każdego inwazyjnego zabiegu, w przypadku plastyki oka również występują przeciwwskazania – operacja taka nie może być przeprowadzona, jeśli pacjentka jest w ciąży. Lekarz powinien również odmówić osobie z diagnozą nowotworu skórnego, a także pacjentom będącym w trakcie infekcji lub opryszczki. Co ważne, zabiegowi nie powinny poddawać się kobiety aktualnie miesiączkujące.
Na czym polega zabieg?
Plastyka powiek górnych (Blepheroplastyka) polega na usunięciu zbyt dużej ilości skóry, czasem również mięśnia i pozbyciu się „poduszeczek” tłuszczowych, w przypadku, w którym widać je zbyt wyraźnie. Co ważne, zabieg przeprowadzany jest przy pomocy miejscowego znieczulenia, nie ma więc obawy co do występowania bólu podczas zabiegu.
Po zabiegu należy szczególnie dbać o oczy – osoby noszące na co dzień szkła kontaktowe powinny na czas pooperacyjny zakładać okulary. Zaczerwienienie i opuchlizna po operacji powinny ustąpić w przeciągu dwóch tygodni. Ważne jest codzienne przemywanie powiek wodą. Zaleca się także stosowanie maści arnikowej ze względu na działanie przyspieszające gojenie.