Różnica wieku w związku – jakie ma znaczenie?

Duża różnica wieku w związku nadal wzbudza wiele emocji w społeczeństwie. Właściwie nie ma znaczenia czy to mężczyzna jest młodszy od partnerki, czy kobieta od partnera, ponieważ ludzie w większości przypadków kierują się stereotypami. Czy różnica wieku w związku ma znaczenie? Co o tym mówią psychologowie? Spróbujemy przybliżyć to zagadnienie w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Różnica wieku w związku – dlaczego wzbudzają kontrowersję?

Dla niektórych osób pojęcie dużej różnicy wieku będzie oznaczało pięć lat, a dla niektórych ponad dwadzieścia. Zatem jest to podejście subiektywne. Jeżeli prześledzimy historię, chociażby królów polskich związki z dużą różnicą wieku nie były czymś zaskakującym. Oczywiście najczęściej to starszy mężczyzna wiązał się z młodszą kobietą. W dzisiejszych czasach społeczeństwo nie zawsze jest przychylne takim parom. Spróbujemy zastanowić się, co powoduje, że różnica wieku w związku wzbudza takie kontrowersje.

W przypadku relacji ze starszym mężczyzną najczęściej spotykaną opinią jest oskarżanie partnerki o budowanie związku na korzyściach finansowych. Faktem jest, że dojrzały mężczyzna swoją pozycją oraz majątkiem może zapewnić odpowiedni standard życia młodszej partnerce. Osiągnięcie zawodowe oraz niezależność kobiety często nie jest brana pod uwagę, tak jakby nie miało to znaczenia, ponieważ stereotypy rządzą.

Niemałe zdziwienie w społeczeństwie powoduje związek ze starszą kobietą. Najczęściej jest postrzegany jako relacja matki z synem i niestety ludzie potrafią uprzykrzyć życie zakochanym.

Kolejnym powodem, który może tłumaczyć wzbudzanie różnych emocji przez związki z dużą różnicą wieku, to jest troska o przyszłość. Podłożem zdziwienia czy braku akceptacji przez społeczeństwo jest stereotyp, który podaje w wątpliwość miłość np. młodszej partnerki do starszego partnera. Z góry zakłada się interesowność w relacji. Właściwie można zastanowić się, czy dezaprobata wynika z różnicy w związku, czy z faktu, że jeden z partnerów jest młody. Inaczej są traktowane pary, gdzie partnerzy mają 50 i 70 lat, a inaczej 20 i 40.

Zalety i wady związku ze starszym partnerem

Niewątpliwie różnica wieku między partnerami wymaga ogromnej sztuki kompromisów. Odmienny bagaż doświadczeń, inne upodobania oraz wzajemne oczekiwania na początku znajomości mogą wydawać się niezrozumiałe. Odrobina cierpliwości, próba zrozumienia i otwarcie się na drugą osobę, to jest to, co pozwala budować relacje ze starszym partnerem. Oczywiście fundamentem związku powinna być także miłość i wzajemne zaangażowanie w budowanie trwałej relacji.

Jakie możemy znaleźć zalety związku ze starszym partnerem? Oto kilka z nich:

  • partner posiada ustabilizowaną pozycję społeczną,
  • jest niezależny finansowo,
  • służy wsparciem w trudnych sytuacjach,
  • jest odpowiedzialny,
  • często domator,
  • partnerka marzy o karierze zawodowej, a partner dąży do założenia rodziny. Tu głosy mogą być podzielone czy to wada, czy zaleta.

 

Podsumujmy wady takiego związku. Czy znajdziemy jakieś?

  • Partner unika imprez, gdy młodsza partnerka chce szaleć do rana,
  • posiada przyzwyczajenia, które są trudne do zmiany,
  • prowadzi uporządkowany tryb życia, który zniechęca go do posiadania potomstwa.

 

Podejście do seksu jest sprawą bardzo indywidualną, niezależną od wieku, dlatego nie klasyfikujemy go do zalet czy wad. Również relacje z byłymi partnerkami, byłymi żonami oraz dziećmi mogą wnosić wartość dodaną do życia, jak i spędzać sen z powiek. Przez związek ze starszym partnerem można zyskać nowe znajomości w postaci członków rodziny albo zagorzałych wrogów. Z tym należy się liczyć, jeżeli wchodzi się w zawiązek ze starszym partnerem.

Związki z dużą różnicą wieku a psychologia

Psychologowie zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. Związek i różnica wieku mogą być przyczyną pojawienia się zazdrości między partnerami. Obawa o młodszego partnera/partnerkę może zmienić się w obsesyjny lęk przed zdradą. Psychologia uwagę kieruje na budowanie głębokich podstaw związku, ponieważ wiek i uroda przemija.

Wydaje się, że budowanie relacji ze starszym partnerem może mieć przyczyny w e wczesnym dzieciństwie. Poszukiwanie starszego partnera przez kobietę może wypełniać luki relacji ojcowskiej. Jeżeli rodzić był nieobecny w domu, niedostępny, to kobieta w relacji ze starszym partnerem będzie poszukiwała spełnienia poczucia bezpieczeństwa i oparcia. Starszy partner może być także usposobieniem ojca, który był dojrzały i odpowiedzialny, wtedy kobieta może nie widzieć koło siebie rówieśnika.

W psychologii związek ze starszą kobietą może przyjmować obraz relacjo matka-syn. Prawdą jest, że kobiety szczyt swoją seksualności osiągają w wieku dojrzałym, dlatego wydaje się, że młodszy partner będzie imponował swoją energią. Paniom, które związały się z młodszym mężczyzną, pozostaje cierpliwość, po to, aby partner przy nich dojrzał. Kobieta może być dla młodego mężczyzny przewodniczką, musi jednak porzucić swoje obawy, że zostawi ją dla młodszej.

Psychologowie zwrócili jeszcze uwagę na fakt, że związki równolatków często zaczynaj asie od przyjaźni. Czasem taki wybór staje się wyjściem rozsądku, gdy ostatnie lata minęły bezpowrotnie na osiąganiu kariery zawodowej. Kto wie, czy w takiej relacji nie pojawi się miłości i namiętność?

Na koniec tego akapitu warto wspomnieć o książce „Ewolucja pożądania”, w której doktor psychologii David M. Buss było napisane, że najodpowiedniejszym partnerem na wychowanie potomstwa jest mężczyzna starszy od kobiety o 6 lat.

Związek ze starszą kobietą a ze starszym mężczyzną – jakie są różnice?

Na zakończenie wpisu spróbujmy prześledzić jakie różnice znajdziemy w przypadku związku ze starszą kobietą a starszym mężczyzną. Wydaje się, że społecznie akceptowalny jest związek ze starszym mężczyzną niż ze starszą kobietą. Warto przyjrzeć się, z jaką reakcją internautów spotkała się para; Emmanuel Macron i jego żona Brigitte. Zresztą do dziś ten wiązek wzbudza wiele kontrowersji.

Jeżeli mówimy o związku, to nie można pominąć tematu potomstwa. Organizm ludzki został w taki sposób zaprogramowany, że mężczyźni mogą począć potomka nawet w późnym wieku. Niestety przez długie lata starsze kobiety w związku z młodszym partnerem mierzyły się z pytaniami o potomstwo. Całe szczęście rozwój medycyny daje szansę cieszyć się macierzyństwem w dojrzałym wieku. Właściwie już nie jest sensacją z pierwszych stron gazet fakt urodzenia dziecka w wieku 49 lat.

Choć i tak społeczeństwo krytycznie ocenia związki starszych kobiet z młodszymi partnerami. Często kobiety unikają taki relacji, a jedynie decydują się na skryty romans.  A tak szczerze, to korzyści w takiej relacji są obopólne. Każda ze stron odżywia się energią drugiej osoby.

Kobiety niejednokrotnie związek z młodszym mężczyzną traktują jako próbę uchwycenia młodości. Niestety wiek i uroda przemijają, a o naszej młodości świadczy nasz wewnętrzny temperament.

Wśród osób popularnych i znanych ze świat polityki, filmu itp. można znaleźć związki z dużą różnicą wieku. Warto prześledzić wywiady z nimi, aby poznać to, z czym mierzą się w życiu codziennym. Bardzo często jest to chejt i komentarze w stylu, że kobieta jest za stara, czy chodzi jej tylko o kasę. W przypadku mężczyzn często są przytaczane opinie, że mają kryzys wieku średniego i muszą się odmłodzić się dzięki młodszej partnerce, a ona i tak go rzuci.

Jak już wspominaliśmy we wstępie, to duża różnica wieku w związku może mieć swoje zalety, jak i wady. To od nas tylko zależy, do jakich granic kompromisu chcemy dojść. Jak już wspominaliśmy podstawą każdego związku, bez względu na różnicę wieku jest solidny fundament, który wytrzyma wszelkie zawirowania. Kryzysy spotykają pary, w których partnerzy są rówieśnikami, jak i te, w których partner/partnerka jest starszy.

Jeżeli temat związku ze starszym partnerem/partnerką jest ci bliski, to podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu. Może twoje refleksje są inne od przedstawionych przez naszą redakcję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *