Pory nie są niczym złym same w sobie – pojawiają się naturalnie na skórze i pełnią wiele różnych, często ważnych funkcji. Niemniej czasami stanowią problem estetyczny, gdyż na skutek trądziku, niewłaściwej pielęgnacji, źle dobranych kosmetyków czy typu skóry może dochodzić do ich zapchania. Stają się wtedy znacznie powiększone i dużo bardziej widoczne. Co warto wiedzieć odnośnie porów? Jak się uporać z problemem powiększonych porów?
Co warto wiedzieć odnośnie porów?
Pory na skórze są bardzo ważne. To właśnie one są odpowiedzialne za właściwą termoregulację oraz usuwanie toksyn ze skóry. Niestety wskutek różnych czynników może dochodzić do ich zapchania i stanów zapalnych. Gdy pojawiają się zaskórniki, aby zapewnić skórze odpowiednią wentylację, pory rozszerzają się i stają dużo bardziej widoczne. Na powiększone pory w dużej mierze wpływają:
- predyspozycje genetyczne,
- typ skóry – cera tłusta, mieszana i ze skłonnością do trądziku,
- niewłaściwa dieta,
- źle dopasowane kosmetyki – zwłaszcza produkty komedogenne,
- niektóre leki – szczególnie terapia hormonalna,
- nadmierny stres i przemęczenie,
- uwarunkowanie środowiskowe – zanieczyszczenie pyłami, kurzem i smogiem.
Choć powiększone pory nie są przeszkodą, jednak dla wielu osób stanowią problem estetyczny. Niestety często do walki z nimi wykorzystywane są domowe sposoby, które mogą jedynie pogarszać kondycję skóry. Zamiast korzystać z mało sprawdzonych sposobów, czy nieskutecznych domowych maseczek, warto dowiedzieć się, co niekorzystnie wpływa na powiększone pory oraz wprowadzić regularną i prawidłową pielęgnację.
Dokładne i regularne oczyszczanie kluczem do sukcesu
Jednym z powodów powstawania zaskórników są zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest regularne i dokładne oczyszczanie skóry. Powinna składać się ona z dwóch etapów: zmycia makijażu i właściwego oczyszczania. Do demakijażu można wykorzystać olejek lub mleczko – w sklepach można znaleźć wiele tego typu kosmetyków. Z kolei, jako standardowy produkt do mycia sprawdzi się żel lub pianka, ważne, żeby kosmetyki były delikatne – szczególne polecane są produkty hipoalergiczne. Jako opcjonalny krok można potraktować tonik nawilżający lub oczyszczający.
Kwas salicylowy – najskuteczniejszy na zatkane pory
W walce z powiększonymi porami oraz trądzikiem nieoceniony jest peeling. Wśród dostępnych na rynku produktów najlepszym wyborem są peelingi enzymatyczne z kwasami – nie będą one mechanicznie uszkadzać skóry i wywoływać podrażnień, tylko delikatnie usuną martwe warstwy naskórka. Jednym z lepszych kwasów, który pozwala zmniejszyć rozszerzone pory, a w dodatku działa już po pierwszym użyciu jest kwas salicylowy z grupy BHA. Jest on stosunkowo delikatny oraz wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki czemu pozwala dogłębnie oczyścić zapchane pory.
Czy glinka na rozszerzone pory jest skuteczna?
Zielona glinka działa ściągająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. W swoim składzie zawiera wiele naturalnych minerałów – między innymi związki żelaza i miedzi. Regularnie stosowana – najlepiej raz na tydzień lub dwa – reguluje wydzielanie sebum oraz zmniejsza widoczność porów. Pozwala się również uporać z trądzikiem czy stanami zapalnymi skóry. Przygotowując maseczkę, warto pamiętać, by nie korzystać z metalowych przedmiotów (w kontakcie z metalem glinka traci swoje właściwości), a po nałożeniu na skórę nie pozwolić by wyschła (może nadmiernie wysuszać skórę), w tym celu wystarczy spryskiwać ją wodą lub hydrolatem.
Serum z niacynamidem – czy warto?
Niacynamid jest coraz chętniej stosowanym składnikiem kosmetyków. Znany również, jako witamina B3 skutecznie zmniejsza ilość wydzielanego sebum oraz pozwala wyleczyć łojotok. Serum z niacynamidem jest nieocenione w walce z trądzikiem oraz podczas gojenia stanów zapalnych. Regularne stosowanie kosmetyku ogranicza błyszczenie się skóry, oczyszcza i zapobiega zatykaniu porów, wygładza strukturę naskórka oraz poprawia kondycję skóry.
Dlaczego intensywne nawilżanie cery jest takie ważne?
Nie wystarczy stosować produkty nastawione stricte na walkę z zaskórnikami. Konieczne jest również zadbanie o ogólną kondycję skóry. W tym celu niezbędne jest intensywne nawilżenie. Pozwala ono przywrócić równowagę skóry i regulować pracę gruczołów łojowych. Warto pamiętać, że wysuszona skóra może produkować za dużo sebum, co z kolei niekorzystnie wpływa na kondycję porów – prowadzi do ich zatykania oraz powiększenia. Łagodny krem nawilżający o bogatym składzie – zwierający między innymi kwas hialuronowy, pantenol czy niekomedogenne oleje – powinien być podstawą każdej pielęgnacji.
Profilaktyka zatkanych porów – kosmetyki niekomedogenne
Wybierając kosmetyki, warto zwrócić uwagę czy są one niekomedogenne. Oznacza to, że nie posiadają w swoim składzie składników, które mogą prowadzić do zapchania porów. Do tego typu substancji zalicza się przede wszystkim parafina, silikony, gliceryna oraz lanolina – będą one obciążać skórę i mogą przyczyniać się do problemu powiększonych porów, a także trądziku. Najlepsze będą kremy jednocześnie treściwe i lekkie, dobrze jest sięgać po sprawdzone i przebadane dermatologicznie kosmetyki, które nie będą zapychać porów.