Wiele jest poradników na temat tego, jak wybierać kroje ubrań w przypadku kobiet bez ciążowego brzuszka. Tymczasem, pomimo faktu, że garderoba ciążowa jest coraz bardziej urozmaicona, zwłaszcza w przypadku polskich producentów, to nadal kobieta nie ma łatwego zadania, gdy musi zdecydować, jaki krój powinna mieć sukienka ciążowa na konkretną okazję.
Istnieje kilka aspektów, nad którymi każda kobieta stojąca przed takim wyborem powinna się zastanowić. Poniżej zebraliśmy zbiór porad dotyczących wyboru idealnej sukienki ciążowej praktycznie na każdą okazję.
Luźno czy nie?
Podstawową sprawą, nad którą powinna zastanowić się kobieta jest to, jak czuje się w swoim ciele. Niektóre panie w czasie ciąży wyróżnia tylko większy brzuszek – są zgrabne i niewiele przybierają na wadze. Inne z kolei nie czują komfortu, gdy podkreślone są znacznie obfitszy biust czy dodatkowe fałdki na pośladkach i udach. Z tego powodu sukienka ciążowa pod względem przylegania do ciała powinna być wybrana przede wszystkim w ramach kobiecego samopoczucia. Obcisłe sukienki dla przyszłych matek są zwykle wygodne, bo mają sporą domieszkę elastanu; te luźniejsze natomiast sprawdzą się praktycznie na każdym etapie ciąży.
Długa czy krótka?
Kolejną sprawą jest długość sukienki. Generalnie warto pamiętać, że w ciąży chodzenie na wysokich szpilkach powinno być raczej ograniczone ze względów bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy wybieramy się na imprezę w plenerze albo tłumne wesele. Wskazane są natomiast niewielkie obcasy, które będą pasowały zarówno do krótszych sukienek ciążowych, jak i ich dłuższych fasonów. Większy wybór sukienek wizytowych będziemy miały w przypadku tych krótszych kreacji, zaś sukienki długie będą lepsze na co dzień czy mniej oficjalne okazje.
Worek? Tylko nie to!
Niegdyś wszystkie sukienki ciążowe były… po prostu workami, w których schować miała się ze swoim brzuchem przyszła mama. Dziś odeszło to do zamierzchłej przeszłości i właśnie dlatego warto ostrożnie dobierać kroje sukienek. Te odcinane pod biustem będą świetnym wyborem w przypadku kobiet na każdym etapie ciąży, zarówno do krojów krótkich, jak i długich; jeśli dodamy do tego lekki tiul w kilku warstwach, mamy sukienkę, która jest elegancka, a dodatkowo nadaje figurze lekkości. Obcisłe fasony, jak zostało wspominane, będą doskonałe dla kobiet nie wstydzących się swojego ciążowego ciała i dobrze się w nim czujących. Pomiędzy nimi mamy jeszcze sukienki idealne na każdy etap ciąży, z marszczeniami w bocznych szwach; te świetnie sprawdzą się tak na oficjalne okazje, jak również spotkania zawodowe czy codzienne wyjścia.
Co z kolorami?
Wiele kobiet wystrzega się w ciąży czarnego koloru, który uważany jest – przesądnie i bezzasadnie – za złą wróżbę. Jeśli uwielbiamy „małą czarną”, to oczywiście możemy ją założyć również wówczas, gdy jesteśmy przy nadziei; rozjaśnimy ją np. jasnymi dodatkami czy rozświetloną biżuterią. Białe kreacje wyglądają bardzo korzystnie, ale warto pamiętać o tym, że na weselu po prostu nie przystoją – biel to kolor należny zdecydowanie pannie młodej. Do wyboru pozostaje nam natomiast cała gama kolorów, od pasteli aż po intensywne czerwienie i granaty, w których może wystąpić sukienka ciążowa.