W konopiach indyjskich wyróżnia się blisko 100 terpenów, które są odpowiedzialne za ich zapach i smak. Do czego służą terpeny i co je łączy z konopiami?
Aromat konopi indyjskich
Terpeny są związkami chemicznymi (zwykle pochodzenia roślinnego, a więc naturalnymi), które odpowiadają za konkretne smaki, aromat i zapachy konopi. Same w sobie nie wykazują działania psychoaktywnego i nie są klasyfikowane jako kannabinoidy. Są naturalnymi i organicznymi środkami zaradczymi, najczęściej spożywanymi w postaci oleju konopnego, dubbingu, można także poddawać je waporyzacji. Sam zapach terpenów różni się od standardowych zapachów roślinnym leczniczymi właściwościami.
Działanie terpenów
Terpeny działają jako naturalne systemy obronne, które przyciągają organizmy zapylające. Co ważne, terpeny wykazują właściwości chroniące przed szkodnikami, bakteriami i czynnikami stresogennymi, znajdującymi się w otoczeniu. Ponieważ terpeny nie zawierają szkodliwych składników psychoaktywnych ani skutków ubocznych, za to bezpośrednio wpływają na te części ciała, które wymagają pomocy. Terpeny w postaci oleju wykorzystywane są do leczenia ciężkich chorób oraz schorzeń neurologicznych przez uwalnianie dopaminy, a przez swoją naturalność nie mają negatywnego wpływu na niezainfekowane organy.
Terpeny w konopiach
Każdy rodzaj terpenów występuje w innym stężeniu i częstotliwości. Najpopularniejsze terpeny występujące w konopiach to limonen, mircen i pinen.
- Limonen – limonene, aromatyczny terpen konopny o przyjemnym, cytrusowym aromacie. Posiada silne właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwlękowe i przeciwbólowe. Pomaga w redukcji stresu, poprawie nastroju oraz jest pomocny przy refluksie żołądkowym. Trwają badania nad analizą tego terpenu do działania przeciwnowotworowego. Znaleźć go można także w rozmarynie i jałowcu.
- Miceren jest terpenem uspokajająco-odprężającym, naturalnie występującym w mango, trawie cytrynowej czy chmielu. Ma także ma właściwości przeciwzapalne i może być stosowany jako środek przeciwbólowy. Leczy bezsenność, bóle kostno-stawowe i zapalne. Wykazuje właściwości przeciwutleniające.
- Pinen – alfa-pinene, pienne jest terpenem o sosnowym aromacie. Jest aromatycznym olejkiem wydzielanymi z trichomów konopi indyjskich, częściowo zbudowany z monopierścieniowego terpenu o nazwie limonen. Naturalnie występuje w sosnach, jodłach i innych drzewach iglastych, ale także bazylii i pietruszce. Wykazuje przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwastmatyczne właściwości terapeutyczne. Poprawia koncentrację i pamięć.
Więcej na temat flawonoidów i terpenów dowiesz się na https://purehemp.pl/baza-wiedzy/czym-sa-terpeny-cbd/