Wesele – DJ czy zespół?

Organizacja ślubu i wesela często przysparza wielu problemów i jest podstawą niejednej rozterki. Niejednokrotnie trudno jest wybrać podstawowe rzeczy, takie jak choćby menu czy odpowiednią salę. Dobieranie oprawy muzycznej, jeśli nie mamy dość skonkretyzowanej wizji oraz oczekiwań, może być wręcz niewykonalne. Na początek warto więc zastanowić się, czy na nasze wesele lepiej sprawdzi się zespół, czy może DJ.

 

Pomysł tego, aby został wybrany DJ na wesele, jest dość młody. Jeszcze kilka lat temu chętniej wybierano gotowe zespoły, których zadaniem było przede wszystkim zabawiać gości, śpiewać hity na żywo oraz dodawać do każdej imprezy trochę zabawnych nut. Dziś odchodzi się od takich przyzwyczajeń i wybór między zespołem a DJ-em stanowi dla wielu rodzin prawdziwą kość niezgody.

 

Zalety i wady zespołu

 

Zespół weselny, z uwagi na swoją liczebność, zwykle jest nieco droższy niż DJ. Często również wymaga odpowiedniego zakwaterowania. Liczebność przekłada się również na konieczność zapewnienia większej ilości posiłków, co zwiększa koszty weselne o kolejnych gości. Dobrze dobrany zespół będzie natomiast w ciekawy sposób zabawiał gości, bo zazwyczaj ma kilka osób, które zajmują się kolejno muzyką, grą, śpiewem oraz prowadzeniem zabaw między stołami. Jednocześnie jednak, jeśli wybierzemy zespół, z którym się nie dogadamy, możemy być rozczarowani samą muzyką. Przede wszystkim oznacza to bowiem granie wszystkich znanych piosenek na jedno kopyto, czyli w rytmie disco polo. Da się tego uniknąć przez obserwację nagrań z poprzednich wesel oraz jasne określenie swoich oczekiwań. Trzeba pamiętać, że z zespołem musimy się dobrze dogadywać.

 

Zalety i wady DJ-a

 

DJ na wesele jest wybierany przede wszystkim przez pary oczekujące grania muzycznych hitów w ich prawidłowych formach. Jeśli ktoś starannie wybiera muzykę na własne wesele, to oczekuje również, że będzie ona grana w oryginałach – w takim przypadku sprawdzi się jedynie DJ. Dodatkowo ma on zazwyczaj możliwość puszczania nieco cichszej muzyki podczas posiłków, z czego zespoły niejednokrotnie rezygnują – to także dobry dodatek. Nie oznacza to jednak, że DJ zajmuje się jedynie prowadzeniem oprawy muzycznej i dbaniem o ciągłość muzyki. Coraz częściej DJ-e są również wykwalifikowani w animowaniu zabawy, dlatego mogą prowadzić oczepiny bądź dodatkowe, ustalone z młodą parą zabawy. Istotne jest tylko, aby DJ na wesele dobrze zrozumiał charakter imprezy oraz zastosował się do oczekiwań pary młodej – zarówno jeśli chodzi o jakość i ilość zabaw weselnych, jak również i gatunek puszczanej muzyki.

3 komentarze

  1. tylko DJ!
    Czasy w których zespół i to ze średnimi zdolnościami wokalno estradowymi rozkręcał imprezę śpiewając ,,kochanych rodziców mam” były akceptowalne do „90..
    teraz to zwyczajnie wiocha! Dobry DJ zapewnia klasę i zabawę!

  2. Wy się śmiejecie ale na 90% wesel nadal królują majteczki kropeczki, orła cień i inne hiciory.
    Smutne ale prawdziwe. Polak lubi prostą zabawę po %…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *