BPU jest formą ćwiczeń angażującą trzy problematyczne obszary ciała: brzuch, pośladki oraz uda. Regularnie wykonywane treningi BPU widocznie wzmacniają mięśnie i pomagają w redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Są szczególnie popularne wśród kobiet pragnących poprawić wygląd swojej sylwetki.
Czym jest BPU?
BPU jest treningiem ukierunkowanym na pracę nad trzema najbardziej problematycznymi miejscami w ciele kobiety – są to brzuch, pośladki oraz uda. To właśnie w tych partiach najczęściej odkłada się niechciana tkanka tłuszczowa. Ćwiczenia BPU mają na celu wysmuklenie sylwetki oraz wzmocnienie mięśni. Wykonuje się je na matach, nieraz stosując lekkie obciążenie. Efektami regularnie wykonywanych treningów są: zmniejszenie obwodu talii, wymodelowanie brzucha, ujędrnienie pośladków oraz wysmuklenie ud.
Trening BPU cechuje mniejsza intensywność, niż w przypadku wielu innych zestawów ćwiczeń mających na celu spalenie tkanki tłuszczowej. Z tego względu ćwiczenia te są szczególnie polecane dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z fitnessem. Dla uzyskania optymalnych efektów, zachęca się przeplatanie treningów BPU z innymi rodzajami treningu cardio, jak bieganie czy jazda na rowerze.
Jakie są główne zasady treningu BPU?
Żeby ćwiczenia przyniosły oczekiwane efekty, powinny być wykonywane 3 razy w tygodniu. Dobrze jest, aby pomiędzy kolejnymi treningami występował dzień przerwy przeznaczony na regenerację oraz lekką aktywność fizyczną. Każda sesja BPU powinna być rozpoczęta od rozgrzewki, która zminimalizuje ryzyko odniesienia kontuzji. Ćwiczenia należy wykonywać obiegowo. Odpoczynek możliwy jest dopiero po wykonaniu wszystkich ćwiczeń przypadających na jeden obieg. Po zakończeniu treningu, koniecznie należy poświęcić kilka minut na statyczne rozciąganie.
Przykładowy trening BPU
Trening BPU można wykonywać zarówno w klubie fitness, jak i w domu. Do ćwiczeń wykonywanych we własnych czterech ścianach potrzebna jest wyłącznie mata oraz wygodne buty sportowe. Warto zauważyć, że w trakcie początkowych treningów nie jest wymagane użycie specjalistycznych akcesoriów, jak hantle czy guma gimnastyczna. W takie sprzęty ćwicząca może zaopatrzyć się dopiero po pewnym czasie wykonywania treningów, kiedy stwierdzi, że jej ciało może pozwolić sobie na wykorzystywanie dodatkowego obciążenia.
Trening BPU rozpoczynamy od rozgrzewki. W celu rozgrzania mięśni, należy zaktywizować ramiona oraz nogi przez dynamiczne wymachy i krążenia. Następnie można przejść do bardziej dynamicznej części rozgrzewki, czyli podskoków w miejscu i pajacyków.
Właściwa część treningu mogłaby składać się na następujące ćwiczenia: wyskoki z przysiadu, wykroki boczne, podnoszenie bioder z jedną nogą uniesioną w kierunku sufitu, brzuszki z podniesionymi nogami czy utrzymanie przez dłuższy odcinek czasu pozycji deski.
Na zakończenie treningu koniecznie należy pamiętać o rozciąganiu, czyli np. siedzeniu w pozycji “żabki” i wykonaniu kilku skłonów do podłogi.