Soczewki kontaktowe to wygodna i bezpieczna alternatywa dla okularów korekcyjnych. Każdy okularnik, który zmaga się z zaparowanymi lub wiecznie ubrudzonymi szkłami, powinien spróbować tego wygodnego zamiennika. Początki przygody z soczewkami mogą się wydawać nieco skomplikowane, ale w rzeczywistości to nic trudnego, wystarczy odrobina wprawy w ich zakładaniu, którą nabywa się wraz z praktyką. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak poprawnie i bezpiecznie zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe.
Zakładanie soczewek — jak poprawnie założyć soczewki kontaktowe?
Zanim zaczniesz:
Przygotuj lusterko i ustaw je w dobrze oświetlonym miejscu, następnie porządnie umyj ręce i dokładnie je osusz – to bardzo ważne, nie należy ryzykować infekcji. Odkręć pudełko z soczewkami.
Zakładanie soczewek – krok 1:
Opuszką małego palca prawej ręki wyciągnij soczewki, następnie, tworząc „szczypce” z kciuka i palca wskazującego lewej ręki, przenieś soczewkę na sam kraniec opuszka palca wskazującego (prawej ręki).
Zakładanie soczewek – krok 2:
Upewnij się, że soczewka jest odwinięta w dobrą stronę. Aby to sprawdzić, przybliż place z soczewką do światła i oceń, czy soczewka tworzy idealną półkulę, czy też jej brzegi odwijają się na zewnątrz. Jeśli jej brzegi odwijają się, a dno soczewki wydaje się płaskie, odwiń soczewkę na drugą stronę.
Zakładanie soczewek – krok 3:
Zbliż się do lusterka, pilnuj, żeby Twoje źrenice pozostawały na środku, patrz przed siebie. Palcem wskazującym lewej ręki przytrzymaj górną powiekę i delikatnie zbliż palec z soczewką do oka. Soczewka musi się znajdować na samym krańcu opuszka palca wskazującego.
Zakładanie soczewek – krok 4:
Nałóż soczewkę na oko. Kiedy soczewka znajdzie się na Twoim oku, pomrugaj chwilę i poruszaj gałką oczną, pozwalając na odpowiednie ułożenie się soczewki.
Zapamiętaj:
Zawsze zaczynaj zakładanie soczewek od jednego oka, zdarza się, że wada wzroku jest różna na każdym oku, ale oprócz tego, że soczewka nie będzie pasować ze względu na ilość dioptrii, jest to również bardzo niehigieniczne i powinno się tego unikać, żeby nie dopuścić do infekcji. Pamiętaj również, aby każdorazowo wymienić płyn do soczewek. Płyn do soczewek służy również do dezynfekcji pojemniczka na soczewki. Pudełko na soczewki kontaktowe co jakiś czas należy dezynfekować, żeby to zrobić, należy wlać płyn do soczewek do pojemnika i czystymi palcami dokładnie przemyć dna pojemniczka.
Zdejmowanie soczewek — jak poprawnie zdjąć soczewki kontaktowe?
Zanim zaczniesz:
Przygotuj lusterko i ustaw je w dobrze oświetlonym miejscu, następnie porządnie umyj ręce i dokładnie je osusz – to bardzo ważne, nie należy ryzykować infekcji. Odkręć pudełko z soczewkami. Zawsze zaczynaj ściąganie soczewek od tego samego oka, w przypadku soczewek miesięcznych bardzo ważne jest, żeby każda z soczewek znalazła się w sobie przypisanej przegródce z płynem. Soczewka przypisana do lewego oka powinna się znaleźć w przegródce oznaczonej literą „L”, a soczewka z prawego w przegródce z literką „R” (lub „P”). Nie należy mylić przegródek.
Zdejmowanie soczewek – krok 1:
Skieruj wzrok ku górze i palcem wskazującym odciągnij i przytrzymaj dolną powiekę.
Zdejmowanie soczewek – krok 2:
Bokiem palca wskazującego drugiej ręki przeciągnij soczewkę ze źrenicy na dolną białą część gałki ocznej.
Zdejmowanie soczewek – krok 3:
Używając kciuka i palca wskazującego, delikatnie wyjmij soczewkę. Czynność powtórz na drugim oku.
Zdejmowanie soczewek – krok 4:
Jeśli używałeś soczewek jednorazowych, możesz je wyrzucić. W przypadku soczewek miesięcznych należy każdą soczewkę odłożyć do odpowiedniej przegródki pojemnika. Upewnij się, że płyn do soczewek jest świeży. Soczewki kontaktowe wymagają dużej dbałości o ich higienę. Należy pamiętać, że płyn do soczewek wymieniamy po każdym ich użyciu.
Krople do oczu
Po całym dniu noszenia soczewek niezbędne mogą się okazać krople do oczu. Wieczorem, gdy ściągniemy soczewki, warto zakropić oczy, żeby je ukoić i nawilżyć. W aptece dostępne są również krople do oczu dla osób noszących soczewki, które nie niszczą soczewek. Takie krople do oczu nadadzą się do aplikacji w ciągu dnia, kiedy mamy założone soczewki.
Wystarczy odrobina wprawy, aby soczewki kontaktowe — ich zakładanie oraz pielęgnacja — stały się dla nas czymś naturalnym. Początkowo proces może trwać dość długo, ale po kilku próbach, wraz z nabytą wprawą, proces zakładania i ściągania soczewek znacznie się skróci i stanie kolejną codzienną czynnością.