Co możesz zrobić dla swojego dziecka z zespołem Downa?

1
991

Dzieci niepełnosprawne wymagają więcej uwagi i poświęcenia od rodziców niż ich rówieśnicy. Często również rodzice potrzebują wsparcia i pomocy, nie tylko tej finansowej, ale też psychologicznej.

 

W przypadku dzieci z zespołem Downa stosuje się rehabilitację ruchową, wspomagającą rozwój psychofizyczny dziecka, najczęściej metodą Vojty lub BDT Bobath. W codziennej opiece ty jako rodzic musisz mieć na uwadze równomierny rozwój wszystkich zmysłów, które musisz stymulować, biorąc pod uwagę fakt, że twoje dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe i wolniejsze tempo dojrzewania systemu nerwowego. Powinno się w tym celu wykorzystywać wszystkie codzienne sytuacje. Powinnaś pamiętać, że im wcześniej rozpoczniesz kompleksową rehabilitację dziecka, tym lepiej. Pomocy szukaj w Ośrodkach Wczesnej Interwencji, w Ośrodkach Rehabilitacyjnych, w Poradniach Psychologiczno – Pedagogicznych, gdzie znajdziesz psychologów, logopedów, neurologów, rehabilitantów, fizjoterapeutów i innych specjalistów. Możesz też pomóc sama swojemu dziecku również sama, wykorzystując codzienne sytuacje.

Jak stymulować zmysły u małego dziecka z zespołem Downa?

Przytulaj, głaskaj, masuj różnymi fakturami podczas kąpieli, ubierania i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Wspomagasz w ten sposób zmysł dotyku. Zmysł słuchu stymulujesz śpiewając, nucąc, puszczając muzykę, odgłosy świata natury, czytać. Już zabawa w naśladowanie odgłosów jest świetnym stymulatorem. Pamiętaj, że twoje dziecko chce, abyś dużo do niego mówiła, wyjaśniała i opisywała. Nie używaj zdrobnień, mów spokojnym tonem. Równowagę wspomagasz kołysząc, huśtając, choćby w kocu czy na huśtawce, unosząc do góry, obracając się z dzieckiem czy turlając po podłodze. Również zmysł wzroku możesz rozwijać przez zabawy codzienne. Oglądanie lustracji, pokazywanie obrazków to jest stymulacja tego zmysłu. Z wiekiem powinno się dziecko zachęcać do zwiększania samodzielności, wzrostu aktywności.

Finansowanie terapii i życia codziennego.

Wiadomo, że rodzice dzieci z niepełnosprawnością, a zwłaszcza matki, mają utrudnioną możliwość pracy zawodowej, a to przekłada się na finansowanie codziennych potrzeb, nie mówiąc już o specjalistycznej terapii. Każdemu dziecku z zespołem Downa przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, który wydawany jest na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka . Orzeczenie takie wydaje komisja do spraw orzekania o niepełnosprawności przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Jeżeli twoje dochody nie przekraczają określonego kryterium, jedna z wyżej wymienionych instytucji może przyznać ci zasiłek stały, tzw. świadczenie pielęgnacyjne. Co istotne, składową częścią zasiłku stałego jest składka emerytalno-rentowa dla niepracującej osoby opiekującej się dzieckiem niepełnosprawnym, co w przyszłości pozwoli ci uzyskać emeryturę. Możesz nawiązać współpracę z fundacją, która będzie zbierała środki na potrzeby twojego dziecka, możesz zbierać 1% podatku.

Pamiętaj, aby zbytnio nie obciążać dziecka terapią, ono powinno barć udział w terapii z przyjemnością, nie traktując je jak kary za coś, czego nie zrobiło. Szukaj pomocy i wskazówek u specjalistów i w literaturze, jednak najważniejsze, co możesz dla swojego dziecka zrobić, to dać mu bezwarunkową miłość i akceptację, którą ono będzie na każdym kroku czuło. Stwórz mu warunki do odpowiedniego rozwoju, zadbaj o nie, a odkryjecie wspólnie drogi, o których innym rodzicom się nie śniło, wykorzystajcie każdy gram potencjału, który drzemie w waszym dziecku.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Stowarzyszenie Świętego Celestyna z Mikoszowa w woj. dolnośląskim. Stowarzyszenie działa w obszarze medycyny, rehabilitacji, edukacji oraz pracy na rzecz osób niepełnosprawnych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.