Materiały do szycia: jakie i gdzie kupić?

1
478

Jeśli planujemy zaprojektowanie i uszycie ubrania albo kompletu pościeli, warto wybrać odpowiedni materiał. Do wyboru są materiały naturalne i chemiczne. Każdy ma zalety i wady oraz nadaje się do określonego stroju. Poza tym możemy je kupić na metry.

 

Materiały do produkcji ubrań dzielimy na naturalne i chemiczne. Naturalne są pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Zaliczamy do nich:

 

  – bawełnę – pochodzenia roślinnego; jest miękka i przyjemna w dotyku oraz wygodna w noszeniu, wytrzymała, odporna na rozciąganie i bardzo przewiewna. Charakteryzuje ją także wysoka higroskopijność, dzięki czemu doskonale pochłania pot i wodę bez uczucia wilgoci. Bawełna bez domieszki innych materiałów bardzo się gniecie, więc łączy się ją, np. z włóknami sztucznymi.

 

  – len – pochodzenia roślinnego; jest wytrzymały, odporny na rozciąganie, wielokrotne pranie i działanie wody morskiej. Charakteryzuje się dobrą higroskopijnością i dzięki temu pochłania do 25% wilgoci. Ma dodatkowo właściwości antyseptyczne oraz jest odporny na bakterie i mole oraz grzyby.  Z racji tego, że podobnie jak czysta bawełna, czyli bez dodatku innych materiałów, bardzo się gniecie i jest trudny do prasowania, najczęściej łączy się go z elastanem, poliestrem, wiskozą lub z jedwabiem i wełną.

 

  – jedwab – pochodzenia zwierzęcego; jest odporny na rozciąganie, bardzo sprężysty, wytrzymały i bardzo dobrze zatrzymuje ciepło. Posiada właściwości higroskopijne i termoizolacyjne. Ubrania z jedwabiu mają również piękny połysk oraz są delikatne w dotyku. Mimo to nie są trwałe, ponieważ z czasem tracą swoją wytrzymałość, a poza tym są wrażliwe na promienie słoneczne i nieodporne na mole. Przez co są trudne w użytkowaniu i w pielęgnacji.

 

  – wełnę – pochodzenie zwierzęcego; najbardziej wartościowa jest z owiec merynosów, a najcenniejsza z kóz kaszmirskich (kaszmir). Posiada największą wśród innych tkanin higroskopijność (pochłania nawet 50% wody), dzięki temu izoluje skórę od wilgoci. Dodatkową zaletą wełny jest także to, że wolno nasiąka wodą. Jednak nie jest odporna na rozciąganie, działanie słońca i atak moli. Dopiero dzięki domieszkom innych materiałów będzie bardziej wytrzymała, odporna na rozciąganie i przyjemniejsza w dotyku. Wełniane ubrania są bardzo ciepłe i nie gniotą się.

 

Włókna chemiczne dzielimy na:

 

  – sztuczne – powstają ze składników naturalnych, np. z celulozy albo z kauczuku. Ich zaletą jest odporność na ataki bakterii, grzybów i moli oraz dobra higroskopijność. Ale mimo to szybko się gniotą, są łatwopalne i nieodporne na rozciąganie. Przykładem jest wiskoza i acetat. Włókna te są tańsze w produkcji i łatwiejsze w użytkowaniu, chociaż mają właściwości włókien naturalnych.

 

  – syntetyczne – powstają ze składników syntetycznych: takich, które nie występują w przyrodzie. Są odporne na zużywanie i rozciąganie oraz trwałe, łatwe w użytkowaniu, sprężyste (nie gniotą się, więc nie trzeba ich prasować), odporne na bakterie, grzyby i mole oraz działanie promieni słonecznych, ale mniej przewiewne, czyli mające niską higroskopijność oraz łatwopalne. Zaliczamy do nich, np. nylon, poliester i elastan.

 

SPOSOBY ZAKUPU

 

Materiały do szycia ubrań warto zamawiać w sprawdzonym sklepie stacjonarnym lub internetowym, który specjalizuje się w tego typu produktach. Dzięki temu sprzedawca może doradzić nam w wyborze odpowiedniego do naszych potrzeb i oczekiwań. Warto kierować się także zaletami i wadami określonych materiałów. Interesującym pomysłem jest zaprojektowanie własnego, a więc takiego z wybranym wzorem. Do podstawowych decyzji należy wtedy wybór materiału, wzoru i sposobu jego utrwalenia. Miejscem, gdzie zamówimy oryginalny i autorski materiał jest CottonBee. Warto kupić materiał na metry. Opcja taka umożliwia zamówienie dowolnej ilości materiału, a dzięki temu jedynie tyle, ile potrzebujemy. Materiały na metry są wskazane w zamówieniach indywidualnych, ale także firmowych.

1 KOMENTARZ

 1. ja nie lobie kupować takich rzeczy przez internet z kilku prostych powodów:
  1. kolory – to co widać na zdjęcia a jest w rzeczywistości to moga być dwie rożne bajki
  2. jakość – materiały mają to do siebie, ze ich jakośc oceniamy najprościej po dotyku – internet nam to całkowicie uniemożliwia!

  Więc mimo, że lubie zakupy przez internet w tym przypadku wolę tradycyjne sklepy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.